5:57 pm - Sobota Prosinec 15, 2018

Sýrie: Zraněné novináře se podařilo propašovat z Homsu do bezpečí

BEJRÚT – Novináři Paul Conroy a Edith Bouvierová, kteří byli minulý týden zraněni během ostřelování syrského Homsu, jsou v bezpečí. Z obleženého města se je podle agentury Reuters podařilo tajně propašovat do Libanonu.

Zničená syrská města (Ilustrační foto)

Minulý týden ve středu zabil v improvizovaném novinářském centru v homské čtvrti Bábá Amr výbuch šrapnelu vypáleného syrskými vládními jednotkami žurnalisty Marie Colvinovou a Remiho Ochlika. Conroy s Bouvierovou, kteří tam byli také, utrpěli vážná zranění.

Od toho dne také probíhala jednání o evakuaci zraněných novinářů i o odvozu těl obou jejich mrtvých kolegů, na kterých se podílela Francie, Polsko i Červený kříž. Tyto pokusy ale selhaly. V úterý ráno pak nejmenovaný diplomatický zdroj sdělil, že Paul Conroy byl propašován bezpečně ze Sýrie do Libanonu. O záchraně Bouvierové informovala syrská opozice. Stanice BBC ale uvádí, že není známo, kde se tato francouzská novinářka nyní přesně nachází.

V Homsu bude ještě hůře

Conroye a Bouvierovou se už v pondělí pokoušel evakuovat syrský Červený půlměsíc, ale podle některých informací se oba novináři báli, že by se mohli touto cestou dostat do rukou syrskému režimu.

V noci z pondělí na úterý se k Homsu začali přemisťovat příslušníci elitní čtvrté obrněné divize, které velí bratr prezidenta Bašára Asada Mahír. Očekává se, že situace v obléhaném městě se proto ještě zhorší.

OSN odhaduje, že během povstání, které začalo loni v březnu a trvá tak v podstatě rok, zahynulo 6200 lidí, převážně civilistů. Stoupenci syrské opozice udávají více než 7600 obětí. Počet mrtvých ale každým dnem stoupá a o skutečném počtu obětí se navíc dá pouze spekulovat, protože žádný z uváděných údajů nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.