7:09 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Syrská armáda ostřeluje rebely v Dará, do Damašku se chystá čínský emisar

DARÁ – Provládní vojenské síly zaútočily ve čtvrtek na syrské město Dará na hranicích s Jordánskem. Chtějí z města vyhnat dezertéry ze syrských ozbrojených sil, kteří se přidali na stranu rebelů bojujících proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská armáda začala na rebely ovládané čtvrti střílet před svítáním. Opozice na útok odpověděla palbou na vojenské silniční zátarasy a budovy policie a armády.

„Demonstrace v některých částech města pod ochranou Syrské svobodné armády  i nadále pokračují,“  uvedl člen syrské lidsko-právní organizace Sawasia.

Čína pošle do Sýrie vyslance 

Útok přišel pouze den poté, co Asad stanovil datum konání referenda o návrhu nové ústavy, které by se mělo uskutečnit 26. února. Podle nové ústavy by se pak do devadesáti dnů měly uskutečnit pluralitní volby. Syrská opozice ale vyzvala k bojkotu referenda s tím, že dokud probíhají v zemi boje mezi vládními silami a opozicí, je jakékoli hlasování nepřijatelné.

Čína, která na začátku února vetovala rezoluci Rady bezpečnosti OSN, hodlá nyní do Sýrie vyslat svého emisara, kterým bude náměstek ministra zahraničí Čaj Ťün. Ten by měl podle čínského ministerstva zahraničí  jednat v Sýrii v pátek a v sobotu a pokusí se dosáhnout mírového řešení syrské krize.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články: 
http://www.regiononline.cz/2012/02/15/syrie-ofenziva-hama-las-zbrane/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.