5:13 am - Pátek Říjen 19, 2018

Tunis: Syrská opozice marně žádá Přátele Sýrie, aby jí dodávali zbraně

TUNIS – Opoziční Syrská národní rada žádala na mezinárodní konferenci „Přátelé Sýrie“, která se koná v tuniském hlavním městě, aby cizí země mohly dodávat povstalcům proti režimu prezidenta Bašára Asada zbraně.

Demonstrace v Sýrii (ilustrační foto)

Syrská opozice zdůrazňuje, že rebelové nemají se svými samopaly Kalašnikov proti těžké artilerii syrské armády žádnou šanci.

„Jestliže syrský režim nepřijme podmínky politické iniciativy stanovené Ligou arabských států a nepřestane používat násilí proti civilistům, pak by Přátelé Sýrie neměli bránit jednotlivým zemím, aby pomáhaly syrské opozici tím, že jí poskytnou vojenské poradce, výcvik a dodávky zbraní potřebných k obraně,“ citovala prohlášení Syrské národní rady stanice BBC.

Jste historičtí nepřátelé Arabů

Na prodej zbraní do Sýrie zatím platí embargo Evropské unie. Pokud však Damašek bude pokračovat ve svých represáliích proti civilnímu obyvatelstvu, mohou se některé země nakonec rozhodnout, že je přestanou dodržovat. Tak tomu bylo například v případě libyjských povstalců bojujících proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu.

Zatím však žádná země nechce zbraně syrské opozici k jejímu velkému zklamání oficiálně prodávat. Britský ministr zahraničí William Hague například v Tunisu řekl, že Londýn bude embargo dodržovat.

Konference „Přátelé Sýrie“, kterou zorganizovala Liga arabských států, se účastní na 70 zemí a odhadem 50 ministrů zahraničí. Rusko a Čína, klíčoví spojenci Sýrie, ji však bojkotují.

Jednání málem narušila skupina stoupenců syrského prezidenta Asada, která pronikla až k hotelu, v níž se konference koná. Dovnitř ale nakonec nepronikla.

Syrská státní televize označila země účastnící se jednání v Tunisu za „symboly kolonialismu“ a za „historické nepřátele Arabů“.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Česko

Comments are closed.