3:40 pm - Sobota Říjen 15, 9431

Syrský režim musí skončit, řekl Sarkozy v reakci na smrt dvou novinářů

SÝRIE – Středeční smrt dvou západních novinářů při ostřelování syrského povstaleckého města Homs vyvolala další vlnu nevole vůči damašské vládě. Washington označil tuto tragédii za „další příklad nestoudné brutality“ syrského režimu. 

Syrský armáda ve středu opět útočila na několik povstaleckých držav v zemi. Mohutné ostřelování si vyžádalo podle stanice BBC nejméně šedesát obětí. Byli mezi nimi i válečná reportérka Marie Colvinová (55) z britského deníku The Sunday Times a francouzský fotograf Remi Ochlik (28).

Oba se zdržovali s dalšími zahraničními novináři v provizorním mediálním centru v sunnitské povstalecké čtvrti Bábá Amr právě v okamžiku, kdy dostalo těžký zásah raketou syrských vládních sil. Podle jiných zdrojů budovu zasáhlo několik dělostřeleckých granátů.

Povstalci sdělili, že nejméně dva další západní novináři byli při tomto útoku zraněni. Má se jednat o britského fotografa na volné noze Paula Conroye a francouzskou reportérku listu Le Figaro Edith Bouvierovou, která je prý v kritickém stavu a potřebuje nezbytnou lékařskou pomoc.

V Sýrii docházejí léky

Červený kříž již dlouho upozorňuje, že zraněným se nedostává dostatečné zdravotní péče, jelikož v Sýrii zoufale chybí zdravotní vybavení a léky. Proto nabádá vládu i povstalce, aby se dohodli na jednodenním příměří, aby se zásoby dostaly do nejpostiženějších oblastí.

Podle oficiálního prohlášení USA je včerejší násilný útok „dalším příkladem nestoudné brutality“ oficiálního syrského režimu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že „režim musí skončit.“

Nepokoje v Sýrii vypukly loni v březnu. Od té doby syrská armáda pokračuje v mohutných útocích proti povstaleckým skupinám. Od začátku nepokojů zemřelo v Sýrii údajně již přes 7600 lidí, i skutečný počet mrtvých však nelze stanovit.

Zdroj fotografie: youtube.com

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.