2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Syrský režim ignoruje mezinárodní tlak, zahájil ofenzívu v Hamá

AMMÁN – Syrské vládní síly ve středu zahájily útok na město Hamá. Opozice hlásí, že obytné čtvrti města jsou pod palbou z tanků a protiletadlových děl. Již nejméně jedenáctý den pokračuje i ostřelování města Homsu.

Mešita sunitské univerzity al-Azhar v Káhiře

Francie vytvořila tísňový fond jednoho milionu eur pro agentury, které se snaží pomáhat syrskému obyvatelstvu. Podle zprávy agentury hodlá Reuters francouzská vláda navrhnout vytváření podobných fondů v mezinárodním měřítku příští týden na schůzce v Tunisku, kde se bude jednat o syrské krizi.

Očividné odhodlání syrského prezidenta Bašára Asada rozdrtit povstání bez ohledu na hlasitý nesouhlas ze strany mezinárodního společenství, vedlo vládu Saúdské Arábie k přípravě nového návrhu rezoluce OSN na podporu mírového plánu, který vznikl na nedělní schůzce Ligy arabských států (LAS) v Káhiře. Káhirské usnesení vyzývá Araby k poskytnutí „veškeré politické i materiální podpory“ syrské opozici.

Arabský svět se mobilizuje

„To zahrnuje i dodávky zbraní,“ řekl agentuře Reuters jeden z diplomatů LAS. „Zpočátku  opozici podpoříme finančně a diplomaticky, ale jestli  režim se zabíjením nepřestane, civilisté musí mít možnost se bránit. Rezoluce (LAS) otevírá arabským zemím všechny možnosti, jak syrský lid ochránit,“ řekl zmíněný diplomat v Káhiře.

Také ze starobylé univerzity sunnitského islámu al-Azhar v Káhiře zazněla v úterý výzva k Arabům, aby se nesmlouvavě postavili proti syrské vládě.

Západ je opatrný

Do Sýrie již proudí pašované zbraně, ale není jisté, zda za tím stojí arabské vlády nebo někdo jiný. Podle úřadů a obchodníků se zbraněmi v Iráku přicházejí z této země do Sýrie dodávky zbraní i bojovníci proti syrskému režimu.

Arabský návrh, aby do Sýrie byla vyslána mírová mise, vyvolal opatrnou reakci ze strany západních zemí, které nechtějí uvíznout v nějakém vleklém vnitřním konfliktu. Nejvěrnější Asadův spojenec Rusko neustále opakuje, že mírovou misi může podpořit až ve chvíli, kdy obě strany zastaví násilné akce.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.