8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Rusko: Vojenský zásah v Sýrii budeme vetovat

MOSKVA/DAMAŠEK – Rusko je rozhodnuté vetovat jakékoli návrhy, které by směřovaly k vojenskému zásahu v Sýrii. Ruský ministr zahraničí Lavrov uvedl, že žádné sankce vůči Sýrii nepodpoří. Informovala o tom dnes BBC. Proti zásahu v zemi zmítané nepokoji je také Čína.

Americký prezident Barack Obama, kterého citovala BBC, uvedl, že násilí v Sýrii překonalo akceptovatelnou hranici.

V zemi jsou od konce minulého roku pozorovatelé z Ligy arabských států, kteří by měli přispět ke zklidnění situace. To se však zatím nedaří.

Rusko dodává Sýrii zbraně

Rusko by podle Lavrova mohlo v Radě bezpečnosti OSN použít právo veta, které mu přísluší jako stálému členovi, v případě návrhu k vojenskému zásahu v Sýrii.  Zároveň kritizoval západní země za to, že již dříve přijaly vůči Sýrii opatření bez projednání s Ruskem a Čínou.

Rusko má se Sýrií blízké vztahy. Poskytuje jí zbraně, jejichž dodávky obhajuje smlouvou o prodeji vojenských letadel, protitankových zbraní a systémů protivzdušné obrany. Tu obě země podepsaly v roce 2010.

Zemřelo už 5 000 lidí

Situace v Sýrii se vyostřuje. Vládní jednotky při střetech s demonstranty, kteří vyjadřují svůj nesouhlas s autoritářským režimem prezidenta Asada, přitvrdily.

Před cestami do Sýrii varovalo nedávno občany České republiky ministerstvo zahraničí. Podle OSN bylo při protestech zabito přibližně pět tisíc civilistů. Od 26. prosince minulého roku, kdy do země přijeli první pozorovatelé Ligy arabských států, zahynulo 400 osob.

Zdroj fotografie: Maps.Google.com

Související:

 

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.