2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Sýrie: na pozorovatele Ligy arabských států zaútočil dav

FOTO: Syrie, demonstrace, Zdroj: Mediafax.czKÁHIRA – V Sýrii zaútočil dav na pozorovatele Ligy arabských států. Podle agentury Reuters si útok davu v přístavu Latakía vyžádal 11 zraněných z řad pozorovatelů. 

Rozvášněný dav na pozorovatele zaútočil ve chvíli, když auty projížděli ulicemi západosyrského města. Zatím není jasné, zda jeho členové patřili k táboru příznivců, či odpůrců režimu.

Pozorovatelé utrpěli jen lehká zranění, která nevyžadovala péči lékařů. „Nikdo nestřílel. Tento incident nemá vliv na práci pozorovatelů v Sýrii,“ ujistil Adnán Chudhaír z káhirské pobočky arabské organizace.

Vedení Ligy kritizuje neschopnost zajistit přiměřenou ochranu v Latakíi a dalších oblastech, kde mise působí. Podle jejího šéfa Nabíl Arabí je zajištění bezpečnosti pozorovatelů povinností syrské vlády, která tímto vážně porušila své závazky.  Zároveň uvedl, že členy pozorovatelského týmu v Latakíi napadli nejspíš provládní demonstranti.

Nejednalo se o první útok na pozorovatele Ligy

Pozorovatelé v Sýrii nebyli napadeni poprvé. V pátek se jedna z delegací musela stáhnout z damašského předměstí Arbín, když na ni v ulicích spustili střelbu syrští vojáci. Liga po útocích na inspektory čelí sílícímu tlaku, aby misi v blízkovýchodní zemi odvolala. Znalci tamních poměrů se však obávají, že by se tím otevřel prostor pro zahraniční invazi, kterou si arabské státy nepřejí.

Pozorovatelská mise Ligy arabských států dorazila do Sýrie koncem prosince. Jejím cílem je nezávisle posoudit situaci v zemi a zastavit krvavé potlačování protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Také žádá propuštění politických vězňů, stažení vojsk z ulic syrských měst a ukončení násilí páchaného na civilistech.

OSN odhaduje, že od vypuknutí protestů zadrželi příslušníci bezpečnostních jednotek několik tisíc lidí.

Související články:
Syrský prezident Asad podezírá pozorovatelskou misi LAS za součást spiknutí západu

Zdroj: Mediafax
Zdroj fotografie: Mediafax

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.