3:42 pm - Pátek Listopad 16, 4531

Bouvierová je v bezpečí v Libanonu, sdělil francouzský prezident

PAŘÍŽ – Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý potvrdil, že zraněná francouzská novinářka Edith Bouvierová se dostala ze Sýrie a je nyní již v bezpečí v libanonském hlavním městě Bejrútu.

O Bouvierové dlouho panovala nejistota. Fotograf Paul Conroy, kterého také zranila minulý týden ve středu v městě Homs palba vládních vojsk, se v úterý prokazatelně dostal do Libanonu. Osud Bouvierové však nebyl znám.

Některé zdroje uváděly, že i ona je v už v bezpečí, jiné sdělily, že o tom, kde se nachází, není nic známo. O zachránění Bouvierové nejprve informovala syrská opozice. Francouzská ambasáda v libanonském Bejrútu ale zprávu o evakuaci Bouvierové dlouho nepotvrzovala. V úterý odpoledne ale libanonské úřady sdělily, že i Bouvierová v noci přijela do Libanonu. Prezident Sarkozy pak svým úterním prohlášením učinil konec všem pochybnostem.

Podle BBC propašovala ven ze Sýrie oba zraněné novináře syrská opozice. Bouvierová má vážné zlomeniny nohy, Conroye údajně zranily střepiny z granátu. Nikdo však zatím nesdělil, kde jsou těla jejich dvou mrtvých kolegů, Marie Colvinové a Remiho Ochlika, kteří měli minulý týden ve středu na rozdíl od Bouvierové a Conroye v improvizovaném tiskovém středisku v homské čtvrti Bábá Amr méně štěstí a zahynuli.

Syrská delegace opustila jednání v OSN

V Ženevě se mezitím konalo pravidelné zasedání Rady OSN pro lidská práva, na kterém byla probírána situace v Sýrii. Promluvila na něm vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová, která prohlásila, že má zprávy o „masovém zatýkání opozice“ v Sýrii. Syrská delegace pak jednání rozlíceně opustila s tím, že účastnické země „podněcují v Sýrii sektářství a vyzbrojují rebely.“

Homs se podle stanice BBC dostal v úterý pod takovou palbu, jakou ještě zřejmě nezažil. Do města pronikají jednotky z elitní 4. obrněné divize.

Syrský režim vystupňoval na začátku tohoto týdne své údery proti rebelům. Jen v pondělí zahynulo údajně po celé zemi 125 lidí a v úterý nejméně dalších šedesát. Syrská armáda útočí i v městech, kterým se doposud násilí vyhýbalo.

Rada bezpečnosti OSN jedná o rezoluci, která by vyhlásila „humanitární příměří“, aby bylo možno dodat do měst obležených armádou vodu, potraviny a léky. Rusko a Čína doposud ale všechny návrhy rezolucí o Sýrii v RB OSN vetovaly.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.