2:28 pm - Středa Říjen 17, 2018

Západ ztrácí naději na mírové řešení krize v Sýrii

DAMAŠEK – Napětí v Sýrii roste. Čínská média obviňují západní země z podněcování občanské války v zemi. U syrských břehů kotví dvě íránské válečné lodě a západní země jsou čím dál více skeptické, že se situaci povede vyřešit mírovou cestou.

Čínský stranický Lidový deník v pondělí napsal, že pokud budou západní země pokračovat v podpoře syrské opozice, skončí situace rozsáhlou občanskou válkou a nebude pak jiná možnost než vojenská intervence.

Syrská krize znovu ukázala rozpory mezi Čínou a Ruskem na jedné straně a západními země na straně druhé. Čína společně s Ruskem vetovaly před několika dny rezoluci OSN, která podporovala návrh Ligy arabských států, jež požadovala odstoupení syrského prezidenta Asada.

Opozice referendum odmítá

Čínský velvyslanec se v sobotu setkal s Asadem v Damašku, aby podpořil jeho plán na uspořádání referenda, které by vedlo k nové ústavě a pluralitním parlamentním volbám.

Referendum opozice odmítá s tím, že je nemožné realizovat hlasování uprostřed krvavých nepokojů.

Nepokoje, které jsou namířeny proti Asadovi, zmítají Sýrií již jedenáct měsíců. Asad arabskému státu vládne jedenáct let, kdy moc převzal od svého otce.

Írán vyslal k Sýrii své lodě

V sobotu u syrských přístavů zakotvily dvě íránské lodě. Podle oficiálních informací měly zajistit školení pro syrské námořnictvo na základě dohody podepsané asi před rokem.

„Naše lodě projely Suezským průlivem. Je to naše právo, mít lodě v mezinárodních vodách,“ řekl polostátní agentuře Fars íránský ministr obrany Ahmad Vahidi.

Situaci v regionu sleduje znepokojeně celý svět.  Ministři zahraničních věcí G20 vyjádřili na zasedání v Mexiku obavy, zda se vůbec podaří mírové řešení syrské krize nalézt.

„Existuje hluboké znepokojení nad skutečností, že stávající struktury OSN nezaujaly žádné konkrétní stanovisko,“ řekl australský ministr zahraničí Kevin Rudd, kterého citovala agentura Reuters.

Zásah v Sýrii bude těžký, míní americký důstojník

Vysoce postavený americký důstojník Martin Dempsey řekl, že zasahovat v Sýrii bude velice těžké. Syrská armáda je podle něho schopná a má sofistikovaný integrovaný systém protivzdušné obrany a chemické i biologické zbraně. Není také jasné, kdo nebo co je syrská opozice, která je roztříštěná.

Tento pátek by se měla v Tunisku, odkud tzv. arabské jaro vzešlo, uskutečnit konference „Přátelé Sýrie“, kde se sejdou západní i arabské státy.

Kevin Rudd k setkání dodal, že skupina bude na Asada vyvíjet „maximální tlak, aby ukončil krvavé násilnosti v Sýrii, které pozorujeme každý den“.

Podle lidsko-právních organizací zabily Asadovy jednotky na 5 tisíc lidí. Syrská vláda oproti tomu tvrdí, že přišla o 2 tisíce mužů – členů vojenských a bezpečnostních sil.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.