6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Syrská armáda dál ostřeluje Homs, zahynuli tam i dva západní žurnalisté

HOMS – Dva západní novináři zemřeli ve středu v syrském městě Homs, když improvizované novinářské středisko, v němž se nacházeli, zasáhly dělostřelecké granáty.

Sýrie

Podle francouzských představitelů se jedná o Američanku Marie Colvinovou z britského listu The Sunday Times a francouzského fotografa Remiho Ochlika.

Kromě těchto dvou žurnalistů zemřelo údajně v provizorním novinářském středisku ve čtvrti Bábá Amr ještě několik dalších osob. Přesný počet mrtvých zatím není znám. Bábá Amr je v rukou opozice a syrské vládní síly ji obléhají již déle než dva týdny a téměř bez ustání ji ostřelují těžkými zbraněmi.

Oba západní novináři podle stanice BBC zemřeli ve středu ráno. Podle svědků budovu s novinářským centrem zasáhly také rakety. Nejméně další tři žurnalisté byli při tomto útoku zraněni.

Červený kříž marně volá po příměří

Nezávislí novináři se v Sýrii smějí pohybovat pouze na určitých místech a vždy jen v rámci vládou organizovaných cest s předem daným programem. V poslední době jich ale stále více riskuje zranění nebo smrt a vydává se do této země s pomocí syrských opozičních sil v utajení, aby mohli informovat o dění v syrských krizových oblastech.

Během úterý zahynuly při bojích mezi vládními vojáky a opozicí další desítky lidí. Spojené státy ve středu pohrozily, že mohou přistoupit k dalším opatřením proti syrskému režimu, pokud prezident Bašár Asad nezastaví „spirálu násilí“.

Červený kříž vyzývá syrskou vládu a povstalce, aby se dohodli na několikadenním příměří, protože bez zastavení palby nemůže dopravit do nejpostiženějších oblastí léky a pomoci civilistům. Zatím se však jeho výzva nesetkala s pochopením ani u jedné z obou stran.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.