2:06 am - Neděle Říjen 21, 2018

V Tunisu vystupují nejradikálněji proti Asadovi některé arabské státy

HOMS, TUNIS – Mezinárodní výbor Červeného kříže začal v pátek evakuovat z některých částí obleženého syrského města Homs ženy a děti.

Čtvrti v Homsu, které jsou pod palbou syrské armády

Tato zpráva přišla v době, kdy v Tunisu probíhá konference „Přátelé Sýrie“, jež mimo jiné právě žádá režim prezidenta Bašára Asada, aby umožnil do své země přístup humanitárním organizacím.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová například řekla účastníkům konference, že syrská vláda „bude mít na rukou ještě více krve“, pokud nedovolí, aby se do nejhůře postižených oblastí dostaly životně důležité léky a potravinová pomoc.

Pracovníci Červeného kříže a syrského Červeného půlměsíce jsou podle stanice BBC v Homsu ve čtvrti Bábá Amr ovládané opozicí, která byla téměř dva týdny pod těžkou palbou syrské armády. Na pomoc a evakuaci tu čekají dva zahraniční novináři – Francouzka Edith Bouvierová a Brit Paul Conroy – kteří byli vážně zraněni při útoku, během kterého zahynuli žurnalisté Marie Colvinová a Rene Ochlik.

Červený kříž podle slov svého mluvčí nyní jedná se syrskou vládou i povstalci, jak dostat oba do bezpečí. Bouvierová by údajně mohla být brzo v kritickém stavu, protože její zranění jsou vážná a potřebuje nutně operaci nohy.

Nejradikálnější jsou arabské státy

Konference „Přátelé Sýrie“ je pro syrského prezidenta vážnou komplikací, protože jejím cílem je obejít Rusko a Čínu, které jakožto hlavní spojenci Damašku blokují v Radě bezpečnosti OSN všechny návrhy rezolucí proti Sýrii. Přestože syrská státní televize prohlašuje, že v Tunisu se sešli „historičtí nepřátelé Arabů“, jsou to právě arabské státy, které nejvíce naléhají na ráznou akci proti Asadovi.

Saúdský ministr zahraničních věcí Saúd Fajsal v Tunisu otevřeně prohlásil, že je pro vyzbrojení syrských rebelů. Katarský ministr zahraničí Hamad as-Sání zase řekl, že by měl vzniknout arabský ozbrojený sbor, který by v Sýrii zavedl pořádek a vytvořil koridory, kterými by do země mohla proudit humanitární pomoc.

Přímo políčkem do tváře Asadovi je pak rozhodnutí palestinské islamistické skupiny Hamás podpořit syrské povstalce. Damašek a Hamás byly dlouholetými spojenci a vedení této skupiny dokonce přes deset let sídlilo v syrském hlavním městě. Nedávno však tiše ze Sýrie odešlo, i když ještě tvrdilo, že tento krok nemá nic společného se situací v této zemi. V pátek se však Hamás otevřeně postavil proti Asadovi a „pozdravil hrdinný syrský lid, který usiluje o svobodu, demokracii a reformy“.

Syrská opozice je přesto výsledky konference v Tunisu zatím zklamána, neboť si od ní slibovala především zelenou pro dodávky zbraní syrským rebelům, a to se zatím nestalo.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Česko

Comments are closed.