9:10 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Červený kříž se marně snaží dostat ze Sýrie zraněné novináře

DAMAŠEK – Sýrie čeká na vyhlášení výsledků referenda o nové ústavě, vládní síly přesto v pondělí pokračovaly v ostřelování měst na severu země.

Bašár Asad nechce ustoupit

Vojenské jednotky zaútočily na civilní čtvrti ve městě Binníš a pod palbou jsou i sunnitské čtvrti města Homs. „Armáda odstřeluje hlavní dopravní tepny města i vedlejší uličky. První zprávy naznačují, že nejméně dva civilisté byli zabiti,“ sdělil v pondělí agentuře Reuters člen opozice.

Jenom v nedělni, kdy se konalo referendum,  bylo v Sýrii zabito 59 civilistů a vojáků, několik desítek lidí bylo zraněno.

Ostatky novinářů zůstávají v Sýrii

Mezinárodní výbor Červeného kříže upozorňuje, že situace ve městě Homs se zhoršuje s každou hodinou, kdy se nedaří zařídit evakuaci zraněných, kteří zoufale potřebují lékařskou pomoc. Mezi zraněnými jsou i dva zahraniční žurnalisté, francouzská reportérka Edith Bouvierová a její britský kolega Paul Conroy.

V Homsu i nadále zůstávají ostatky západních novinářů, Američanky Marie Colvinová a Francouze Rémiho Ochlika, kteří zahynuli minulou středu. Evakuace podle Červeného kříže vzhledem k neustálé palbě není zatím možná.

Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí Marcina Bosackiho se odvozu ostatků americké reportérky Colvinové ze Sýrie snaží dosáhnout i Varšava. Polsko od počátku února, kdy USA zavřely kvůli bojům v Sýrii své velvyslanectví v Damašku, zastupuje v této zemi americké zájmy.

Blížíme se řešení, tvrdí Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale tvrdí, že dohoda o odvozu Bouvierové a Conroye je na dosah. „V noci se začalo rýsovat řešení. Dokud ale novináři nebudou v bezpečí, nemohu nic zaručit,“ řekl Sarkozy rozhlasové stanici RTL. Odmítl ale sdělit přesnější detaily. „Doufám, že se blížíme řešení, víc ale říct nemohu,” dodal.

Protesty proti vládě syrského prezidenta Bašára Asasa trvají již rok. Za tu dobu v Sýrii zahynulo víc než 7600 lidí, opozice mluví dokonce o 9000 obětech. Rebelové žádají odstoupení prezidenta Asada a odmítají jednat se současným vedením státu. V neděli kvůli tomu bojkotovali i referendum o nové ústavě.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Česko

Comments are closed.