12:59 pm - Středa Listopad 14, 2018

Svět se poslední dobou točí jinak, říká Vojta Tomáško

ROZHOVOR – Držitel dvou autorských Port a Porty zlaté, Vojta Tomáško přezdívaný Kiďák, měl 16. února na scéně KC Novodvorská folkový recitál plný vážných i veselých písniček. Regiononline.cz (ROL.CZ) si o nich s autorem popovídal.

Jak jste vůbec přišel k vaší přezdívce? Kdyby prý bylo na vás, vybral byste si lepší.

Přezdívka Kiďák vznikla už za mého mládí, stejně jako přezdívky na osadách. Nejdříve to bylo jen Kid, pak mi začali říkat Kiďák a už to tak zůstalo. Kdybych si měl já sám zvolit přezdívku, asi by zněla nějak takhle: „Ten, co má hlavu v oblacích, couraje se mezi stébly trávy, aniž by byl kýmkoliv spatřen.“ Ale to je asi přece jen trochu dlouhé. Pěkné indiánské jméno mi loni dal Tony Linhart v Malostranské besedě. Nazval mě Malý Loket. Ale Kiďák mi asi zůstane napořád.

Váš devadesátiminutový folkový recitál byl plný písniček o lásce, přátelství, přírodě a o víře v lepší svět. Jak se díváte na ten současný?

To by asi byla debata na dlouhý večer. Ale jsem písničkář a romantik. Věřím v to, o čem zpívám a mluvím na jevišti. Jsou to celkem obyčejné věci, které možná znějí jako fráze. Láska, přátelství, víra, pokora, pravda, zdravý rozum, naděje… Svět se poslední dobou točí trochu jinak. Vládne moc a peníze. V kurzu je lež, hrubost, agrese, korupce, touha mít víc než ti druzí, a to za každou cenu. No, raději zůstanu u svých písniček, a pokud jen jednomu z lidí nějaká moje písnička prosvětlí den, budu rád.

Těch písniček máte na kontě více než tři stovky. Váže se k některé nějaký zajímavý příběh?

Ve většině mých písniček jsou příběhy, případně sny, někdy zapracuje i fantazie, jindy přečtená knížka či emoce. Velkou roli hraje láska a přátelství, moje prožitky či zážitky někoho z mých přátel. Třeba Tyrkysové vody jsem napsal na podnět dokumentu o uzbekistánském městě Samarkand a jeho modrozelených věžích. No a vidíte, nakonec je z toho píseň o nás. O lidech a mém přání zůstávat a žít jeden s druhým a nechat vítězit lásku.

Co druhá míza, o které zpíváte v jednom z vašich hitů? Máte s ní nějaké zkušenosti?

Nevím, jestli se písnička Druhá míza dá nazývat hitem. Spíš je to žalozpěv nad odcházející mužnou silou a touhou být stále přitažlivým pro ženy. Dělám si tak trochu legraci sám ze sebe a ono to zabírá. Ale mám-li říct pravdu, tak na tom až tak zoufale vážně nejsem. Nesmím to ale zakřiknout. On ten vesmír naslouchá skoro jako kdysi StB.

Zdroj fotografie: 4-volnocasova.cz

 

 

 

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.