2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

„Svět Jiřího Trnky a jeho přátel“ uvádí galerie Millennium

PRAHA – Od narození českého výtvarníka, ilustrátora, malíře, sochaře a zakladatele českého animovaného filmu Jiřího Trnky uplyne v pátek dne 24. února 100 let. Na jeho počest je v galerii Millennium na Malé Straně v Praze uspořádána výstava nazvaná „Svět Jiřího Trnky a jeho přátel“, která potrvá do neděle 11. března.

Jak o výstavě řekl ředitel galerie a výtvarník Adam Hoffmeister: „Exponáty jsou zapůjčeny od rodiny Jiřího Trnky a dále od rodin jeho kamarádů, takže celá výstava má osobní charakter.“ K vidění je tedy množství Trnkových kreseb, ilustrací a obrazů včetně fotografií od Václava Chocholy, českého výtvarného a portrétního fotografa, který Trnku často fotil při práci a dal vzniknout zajímavým momentkám např. v jeho ateliéru, při setkání s Janem Werichem nebo u kamery během natáčení Snu noci svatojánské.

Broučci, Pohádky tisíce a jedné noci,…

Jiří Trnka vytvářel kresby a náčrty k filmům, ilustrace, scénické a kostýmní návrhy pro divadlo a loutky. Jako ilustrátor se proslavil knihami Míša Kulička, Broučci, Pohádky tisíce a jedné noci, Pohádky Hanse Christiana Andersena, Pohádky bratří Grimmů, Staré pověsti české, Fimfárum Jana Wericha aj. Sám napsal a ilustroval knížku Zahrada, která se dočkala rovněž filmového zpracování. Kostýmy navrhoval pro filmy Císařův pekař a Pekařův císař nebo pro Čapkovy povídky. V roce 1964 vytvořil animovaný úsek pro Lipského parodii Limonádový Joe aneb koňská opera. V roce 1959 natočil podle námětu Williama Shakespeara animačně náročný Sen noci svatojánské.

Ilustrátorův syn: „Měli jsme rádi spíše Disneye“

Jeho syn Jan Trnka při vzpomínkách na své dětství o otcových filmech upřímně prohlásil, že „nás ten Trnka moc nebavil. Ony ty filmy jsou jakoby pro děti, ale líbí se spíš dospělým. My jsme se vždycky těšili na to, že bude Disney, protože děti mají rády ty rozplácnuté myši a nemají moc smysl pro poezii, takže Trnkovy filmy milují hlavně dospělí. A to včetně mě – když teď už jsem starší, oceňuji je mnohem víc, než když jsem byl dítě.“ Jiří Trnka zemřel po dlouhé nemoci 30. prosince 1969 v Praze ve věku pouhých padesáti sedmi let.

Zdroj: gallerymillennium.cz, rozhlas.cz
Zdroj fotografie: archiv Lucie Žižkové

 

Filed in: Kultura, Výtvarné umění

Comments are closed.