2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Svátky hudby v Praze: v lednu patří Zlaté bule sicilské

PRAHA – Legendární český houslový virtuóz Václav Hudeček již dvacátou sezónu v řadě pořádá v pražském Kostele sv. Šimona a Judy festival komorní hudby pojmenovaný „Svátky hudby v Praze“. Ke spolupráci si zve nejen zkušené hudebníky, ale i mladé, talentované, avšak laické veřejnosti zatím nepříliš známé interprety, kteří tímto dostávají velkou šanci ukázat publiku své umění. V rámci tohoto festivalu se prezentovali i takoví velikáni české hudební scény, jakými jsou např. Pavel Šporcl, Eva Urbanová, Dagmar Pecková či Jiří Stivín.

Festival  začal vloni 26. října a potrvá do 11. dubna. Nejbližší koncert se koná ve středu 25. ledna a je věnovaný osmistému výročí vydání Zlaté buly sicilské z roku 1212.

Zlatá bula sicilská je historicky význačný dokument, který vydal římský král Fridrich II. 25. září 1212 v Basileji českému králi Přemyslu Otakarovi I. za jeho pomoc při boji o říšskou královskou korunu. Tato listina mu zajistila dědičnost královského titulu pro sebe a své potomky.

Antonín Dvořák hned třikrát

Na koncertě si kromě pořadatele Václava Hudečka zahraje i český hráč na lesní roh Radek Baborák se svým orchestrem Česká Sinfonietta. Posluchači budou mít možnost zaposlouchat se do hudby většinou českých  skladatelů.

Koncert zahájí předehra Antonína Dvořáka „Můj domov“ ze hry „Josef Kajetán Tyl“ od  Františka Ferdinanda Šamberka. Předehra byla komponovaná podle hudebního námětu písně „Kde domov můj“, tedy české národní hymny od Františka Škroupy, a české lidové písně „Na tom našem dvoře“. Další v pořadí bude Dvořákova „Romance pro housle a orchestr, Op. 11“ a nakonec se představí jeho „Mazurek pro housle a orchestr, Op. 49“.

Antonín Růžička – kněz hudbě oddaný

Od Františka Antonína Růžičky, známého též pod uměleckými jmény Rössler nebo Francesco Antonio Rosetti, si návštěvníci budou moci vychutnat „Koncert č.1 Es-Dur pro lesní roh a orchestr“.

F. A. Růžička byl hudební skladatel, kontrabasista a dirigent. Mimo jiné byl také vysvěcený na kněze, ale pro svou oddanost hudbě požádal Vatikán o dispenzi.  Hlásil se sice k německé příslušnosti, ale s největší pravděpodobností se narodil na severu Čech v Litoměřicích nebo v okolí Mimoně. Působil v Bavorsku, Lipsku i v Paříži a jeho tvorba se řadí do období vrcholného klasicismu. Ve své době patřil k  nejhranějším skladatelům.

Geniální Mozart na konec

Do třetice si publikum poslechne hudbu od proslulého hudebního génia W. A. Mozarta, který, stejně jako F. A. Růžička, tvořil ve druhé polovině 18. století. Svým neobyčejným nadáním si podmanil celou tehdejší Evropu a Prahu především. Jeho „Symfonie č. 38 D dur, KV 504 zvaná Pražská“ středeční večerní program ukončí. Tato symfonie si v roce jejího prvního uvedení v Nosticově divadle roku 1787 vysloužila obrovský úspěch a odtud tedy pochází její přízvisko Pražská.

Další koncerty festivalu se uskuteční 22. února, 21. března a 11. dubna od 19.30 hodin, pokaždé v Kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici v Praze. Vstupné je od 90 do 490 korun.

Zdroj: svatkyhudbyvpraze.cz
Zdroj fotografií: operaplus.cz, profile.ak.fbcdn.net

Filed in: Hudba

Comments are closed.