6:00 pm - Sobota Prosinec 15, 2018

Promění se Střelecký ostrov k nepoznání?

PRAHA – Jaký bude osud Střeleckého ostrova? Městská část Praha 1 chce letos zahájit jeho rekonstrukci, měla by stát 21,5 milionu korun. Konkrétní podobu úprav však vedení radnice doposud nezveřejnilo.

J. Esterka, M. Valentová a K. Jacques studují materiály.

J. Esterka, M. Valentová a K. Jacques studují materiály

O obnově Střeleckého ostrova se hovoří už dlouho. „V roce 2009 se městská část Praha 1 přihlásila k péči o Střelecký ostrov. To bylo samozřejmě v pořádku. Problémem však bylo to, jak si péči o park představovala. Ve spolupráci se zahradnickou a krajinářskou firmou Zahrada nad Metují připravilo tehdejší vedení radnice projekt, počítající s tvrdými úpravami, hodně blízkými krajinářství. V návrhu byla výsadba řady tújí, bylo to jakési architektonické formování přírody. S tím nesouhlasila velká část veřejnosti,“ uvedl v rámci nedávné naučné vycházky po Střeleckém ostrově Jakub Esterka z občanského sdružení Arnika.

Radní tehdy ve svých plánech počítali s rozsáhlou rekonstrukcí Střeleckého ostrova. Tato nákladná investice zahrnovala nejen stavební úpravy v podobě vybudování sociálního zázemí pro návštěvníky, výtahem pro vozíčkáře a rodiče s kočárky, ale i kácení asi 50 stromů. Na Střeleckém ostrově je jich více než 270, takže plánované kácení by se dotklo takřka každého šestého stromu. Úplně původním záměrem radnice bylo pokácet stromů daleko víc, téměř třetinu, což znamenalo likvidaci asi 83 stromů najednou.

Trampolíny, nebo nenarušená příroda?

Řada lidí se přihlásila do řízení o povolení kácení tamních stromů. Do děje se vložila také Arnika, na impuls tehdejšího radního pro životní prostředí pražského magistrátu Petra Štěpánka byla ustanovena komise pro rekonstrukci Střeleckého ostrova. Řízení o povolení kácení bylo zastaveno, jednalo se na základě připomínek. Architekt někdejšího projektu na oživení Střeleckého ostrova Tomáš Jiránek uvedl, že při návrhu zvažoval všechny aspekty, včetně ochrany zeleně.

Nové úvahy o tom, jak by měl Střelecký ostrov vypadat, se objevily až loni. Radnice na rekonstrukci parku vyčlenila na rok 2012 21,5 milionu korun. „V rámci dokončení přípravných prací bude zajištěno stavební povolení. Revitalizace ostrova bude rozdělena do několika etap,“ uvedla pro RegionOnline.cz opoziční zastupitelka Michaela Valentová (SZ). Jsou to zatím jediné informace, které má. Je otázkou, co se nakonec prosadí. Zda například sluneční lázně, trampolíny, nebo příjemné místo s nenarušeným rázem přírody.

V jednoduchosti je krása, říká Jacques

„Jde o filozofii toho, co si kdo představuje pod pojmem ´revitalizace´ či ´rekonstrukce´ parku. Buď hledáme způsob, jak vše uzpůsobit nejnáročnějším nárokům na jakési kulturní vyžití v městském prostoru, nebo hledáme cestu, jak uprostřed města uchovat především zeleň a atmosféru tajemna a romantiky, která je právě tomuto ostrovu a parku vlastní,“ uvedla pro RegionOnline.cz předsedkyně Strany zelených v Praze 1 Kateřina Jacques, která se naučné vycházky zúčastnila a téma dlouhodobě sleduje. „Jinými slovy, buď z ostrova uděláme cosi jako matějskou pouť, nebo místo poklidné relaxace. Druhý přístup je mi bližší, v jednoduchosti je kouzlo,“ dodala.

Pořadatel hudebního festivalu United Island David Gaydečka již v minulosti upozornil, že by bylo dobré, aby projekt pamatoval také na to, že Střelecký ostrov je místem k pořádání nekomerčních festivalů. Jak to s ostrovem dopadne, ukáže možná už příští rok. Především je nutné přistupovat citlivě k tomu, kolik stromů by případně bylo vykáceno. „Pokud je strom zdravý, měl by zůstat,“ uvedl v minulosti někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který upozornil, že původní záměr radnice byl problematický z důvodu, že nezávislé studie vznikly až poté, co se do záležitosti vložila právě Arnika.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Kraj hl.m. Praha

Comments are closed.