2:24 am - Neděle Říjen 21, 2018

Politické strany dostaly loni od státu skoro půl miliardy

PRAHA – Skoro půl miliardy korun dostaly v loňském roce politické strany a hnutí od státu.

Balíčky bankovekDle zákona má každá strana či hnutí nárok na příspěvek na svou činnost, jeho výše se odvíjí z volebních výsledků. Za rok 2011 bylo konkrétně na tento účel ze státního rozpočtu vydáno celkem 491,4 milionu korun.

Vyplývá to z přehledu, který na svých webových stránkách tento týden zveřejnilo Ministerstvo financí ČR.

TOP 5 obsadily parlamentní strany

Nejvíce peněz logicky dostaly strany, které uspěly ve volbách do parlamentu a jejich zástupci zasedli do lavic poslanecké sněmovny.

Největší část peněz dostala ČSSD – a to 162,7 milionu korun. Pomyslnou druhou příčku obsadila  ODS se 124,2 milionu korun. Třetí místo pak získala KSČM, na jejíž konto přiteklo 61,7 milionu korun.

Čtvrtý nejvyšší příspěvek získala TOP 09 – konkrétně 52 milionů korun a na posledním „parlamentním“  místě skončily Věci veřejné, kterým stát vyplatil 30,5 milinu korun.

Neparlamentní strany

Ze stran, které se při posledních volbách nedostaly do parlamentu, dostala ze státního rozpočtu nejvíce KDU-ČSL – a to 27,2 milionu korun. Strana práv občanů – zemanovci obdržela 8,8 milionu, Suverenita – Strana zdravého rozumu si polepšila o 7,4 milionu korun.

Za rok 2011 dostalo peníze od státu celkem 17 politických stran a hnutí – kompletní přehled.

Jak se určuje výše příspěvku

Pro výpočet výše příspěvku se vychází z výsledků voleb do poslanecké sněmovny, Senátu, krajských zastupitelstev a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Strany a hnutí, které získaly v posledních volbách do sněmovny alespoň tři procenta hlasů, měly loni nárok na stálý příspěvek ve výši šesti milionů korun. Za každou další desetinu procenta hlasů se straně připočítává 200 000 korun.

Obdrží-li strana a hnutí více než pět procent hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje. Příspěvek na mandát poslance nebo senátora činí ročně 855 000 korun. Na mandát člena krajského zastupitelstva nebo zastupitelstva hlavního města Prahy dostávají strany ročně 237 500 Kč.

Zdroj fotografie: archiv ROL CZ

Filed in: Česko, Finance, Politika

Comments are closed.