5:23 am - Pátek Říjen 19, 2018

Politici chtějí zrychlit a zprůhlednit stavební řízení

PRAHA – Jedna stavba, jeden úřad, jedno rozhodnutí. Takovou zásadou by se měl řídit návrh novely stavebního zákona, kterým se zabývá sněmovna. Opakovaně to uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Poslanci výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj uspořádali ve čtvrtek k návrhu seminář.

ministr Kamil Jankovský

Ministr Jankovský říká, že novela stavebního zákona zjednoduší stavební řízení

„Předkládaná novela stavebního zákona si klade za cíl zjednodušit některé procesy a zlepšit fungování stavebního zákona na základě zkušeností, které jsme získali z praxe,“ uvedl již při prvním čtení ve sněmovně ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Návrh se podle něj snaží omezit regulaci povolování staveb na nezbytně nutnou míru.

„Chceme navrhnout opatření směřující ke zpřesnění podmínek pro účast veřejnosti v řízení při povolování staveb veřejné a dopravní infrastruktury, tak aby měla možnost se zúčastnit v počátečních stadiích rozhodování, ale aby nebyl vytvářen prostor pro obstrukční jednání,“ dodal Jankovský. Návrhem zákona se zabývají sněmovní výbory hospodářský, pro veřejnou správu a regionální rozvoj a pro životní prostředí.

Autorizovaní inspektoři nestojí o účast veřejnosti

Některé změny ve vládním návrhu novely stavebního zákona se týkají autorizovaných inspektorů staveb. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous v rámci semináře uvedl, že podle návrhu by mělo fungovat nové pravidlo, že když autorizovaný inspektor stavbu certifikuje a stavební úřad nebude mít námitky, mohlo by se do měsíce začít stavět.

Pokud by ale stavební úřad námitky měl, zaslal by je do patnácti dnů krajskému úřadu, který by se s nimi nějak vypořádal: buď by jim vyhověl, zamítl je nebo by záležitost vrátil k novému posouzení. Podle Kalouse by novela zákona umožnila mimo jiné také dodatečné povolování černých staveb, přičemž řízení by se zúčastnily obce i veřejnost.

Autorizovaní inspektoři mají k návrhu výhrady. Pavel Kaderka z Asociace autorizovaných inspektorů prezentoval v rámci semináře stanovisko, kde inspektoři požadují, aby se stavebním úřadem zůstali v soukromoprávním vztahu a nepřesouvali se do veřejnoprávního. Podle Kalouse by ale změny v zákoně nic neměnily – jen by se po třiceti dnech od vydání certifikátu mohla s realizací stavby seznámit veřejnost. Na semináři zaznělo i to, že novela zákona by měla stavební řízení zrychlit, zefektivnit, zprůhlednit a zlevnit.

Zdroj foto: www.veciverejne.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.