9:05 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Stát vydal loni na důchody více, než na ně vybral

PRAHA – Na penze důchodcům stát v roce 2011 vydal o 39,5 miliardy korun více, než kolik  vybral na pojištění.

Duchodci_penzisti

Ilustrační foto

Propad pokračuje již třetím rokem, rozdíly platí stát z rozpočtu. Navíc rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění v posledních letech roste.

Informovala o tom v pátek Jana Buraňová, zástupkyně tiskové mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která důchody vyplácí.

Propady v příjmech jsou již tři roky

Zatímco v roce 2009 vybral stát na důchodovém pojištění 301 miliard, v roce 2010 to bylo 308 miliard, vloni dokonce 319,5 miliardy. Zároveň s tímto nárůstem zisků ale rostou také výdaje na vyplácení důchodů. Zatímco před třemi lety se vyplatilo 331,6 miliardy, v roce 2010 to bylo už 337,8 miliardy a loni 359,1 miliardy korun.

Všechny tři zmiňované roky se tak stav důchodového účtu pohyboval v minusu, nejhorším výsledkem je ale právě jeho stav ke konci minulého roku. To totiž stát vybral o zmiňovaných 39,5 miliardy méně, než kolik zaplatil. To je vůbec nejhorší bilance od roku 2003.


Nejméně se vybralo v roce 2009

Nejvýraznější propad výběru pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (pojistné) zaznamenala ČSSZ v roce 2009. V roce 2008 byl stav důchodového účtu ještě v kladných číslech, když na něm „zbylo“ šest miliard korun. S koncem roku 2009 se ale dostal do minusu 30,5 miliardy.

„Tento propad v příjmech z pojistného byl způsoben jak vnějšími faktory, tedy například ekonomickou krizí, tak legislativními opatřeními, jako bylo snížení sazby výběru pojistného,“ dodala zástupkyně tiskové mluvčí ČSSZ.

Od roku 2010 pak podle ní příjmy z pojistného opět zaznamenávají nárůst. Rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění však v posledních letech roste, a to především z důvodu nárůstu výdajů na dávky důchodového pojištění.


Jen nemocenské pojištění je lehce v plusu

O malinko lepší je situace v nemocenském pojištění. Příjmy z něj se mírně zvyšují, rozdíly mezi příjmy a výdaji za minulý rok jsou pozitivní, na účtu zbylo 3,2 miliardy, což je nejlepší výsledek od roku 2009.

Foto: Flickr.com

Filed in: Česko, Sociální péče

Comments are closed.