8:44 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Srí Lanka vyhostila islámské duchovní

COLOMBO – Ze Srí Lanky bylo vyhoštěno 161 cizích islámských duchovních, kteří údajně porušili podmínky udělení víz, když kázali skupinám místních muslimských věřících. Oznámil to dnes deník The Times of India s odvoláním na srílanské úřady.

Budova nejvyššího soudu v Colombu

Podle šéfa imigračního úřadu Chulanandy Perery tito duchovní, převážně z Pákistánu, Bangladéše, Indie, Malediv a arabských zemí, přicestovali na Srí Lanku na turistická víza.

„Přikázali jsme jim, aby opustili zemi do 31. ledna. Porušili imigrační zákon. Turistická víza jsou pro lidi, kteří přijíždějí na dovolenou nebo na návštěvu k přátelům a příbuzným, ne pro ty, kdo tu chtějí kázat islám,“ řekl Perera. Podle jeho slov vyhoštění duchovní patří ke skupině  Tablighi Džamat a na Srí Lanku přicestovali během prosince po malých skupinkách.

Chulananda Perer dále uvedl, že jeho úřad se rozhodl konat po několika stížnostech představitelů místní muslimské komunity, že tito duchovní nekážou umírněný islám, obvyklý na ostrově, kde jinak žije převážná většina buddhistů.

„Zahraniční duchovní, kteří chtějí kázat islám na Srí Lance musí nejprve požádat o souhlas místní úřady pro duchovní záležitosti,“ konstatoval Perera.

Na Srí Lance od ledna funguje systém žádostí o víza podávaných online. Současně byla pro většinu cizích návštěvníků, s výjimkou občanů Malediv a Singapuru, zrušená dosavadní možnost požádat o víza na jeden měsíc až po příjezdu na ostrov.

 Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie

Comments are closed.