3:44 pm - Úterý Prosinec 11, 0007

Srbsko je o krok blíž k EU, podmínkou je Kosovo

BRUSEL/BĚLEHRAD – Evropská unie se dlouhodobě snaží hrát významnější roli na Balkáně, jehož stabilita je pro Evropu nesmírně důležitá. Skutečnost, že EU spatřuje budoucnost těchto zemí v připojení se k sedmadvacítce, potvrdila nyní schůzka ministrů zahraničí v Bruselu. Srbsko na něm získalo status kandidátské země na členství v EU.

Srbský prezident Boris Tadić

Předcházelo tomu mnoho let spolupráce. Záhy po pádu režimu Slobodana začalo Srbsko využívat finanční pomoc z fondů EU na realizaci potřebných reforem. K nejdůležitějším z nich patřila na příklad reforma veřejné správy, reforma soudnictví a spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, nebo také respektování lidských práv a práv menšin. Zásadní je však vztah Srbska ke Kosovu.

Dohoda s Kosovem

Bývalá srbská provincie Kosovo vyhlásila v roce 2008 svou nezávislost, kterou však Srbsko neuznalo. Nyní se obě strany podařilo sjednotit nad jednacím stolem. Srbsko a Kosovo se 24. února v Bruselu zavázaly, že ve vzájemných vztazích budou k názvu „Kosovo“ připojovat hvězdičku s upřesněním, že se nejedná o uznání nezávislosti provincie. I když jde o značný ústupek ze strany Srbska, prištinský deník Koha Ditore se nicméně domnívá, že se touto dohodou kvalita kosovsko-srbských vztahů nijak nezmění. Kosovu by dle deníku pomohlo, kdyby pět států EU, které tak ještě neučinily, konečně uznaly jeho nezávislost. Jedná se o Kypr, Španělsko, Rumunsko, Slovensko a Řecko. Nedefinovaný status Kosova by se měl následně vyřešit přijetím nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN a to se souhlasem Srbska.

Srbský prezident Boris Tadić však ještě nedávno prohlásil, že „Srbsko nikdy, za žádných okolností, neuzná jednostranné vyhlášení nezávislosti albánských úřadů v naší jižní provincii.“

EU není pro srbské občany atraktivní

Cílem Srbska bylo tedy získání statusu kandidátské země bez toho, aby muselo uznat Kosovo jako svrchovaný stát. Tohoto cíle nyní dosáhlo. Brusel považuje Srbsko za klíčovou zemi západního Balkánu a na jeho dohodě s Kosovem trvá. Jedině ta je vstupenkou mezi evropskou sedmadvacítku. EU prohlásila, že až bude politická situace v obou zemích jasná a stabilní, pak teprve se budou moci vyjednávání o vstupu Srbka do EU naplno rozběhnout. A bude to EU, kdo posoudí, že jde o ten pravý okamžik. To může trvat i několik let.

Průzkumy veřejného mínění z listopadu minulého roku ukázaly, že více než k EU mají srbští občané blíž k Rusku. 82% Srbů považuje Rusko za přátelskou zemi a 45% vyjadřuje souhlas s tvrzením, že by vstup do EU přineslo více škody než užitku. Velká většina dotazovaných pak vyjádřila svůj naprosto jasný postoj k uznání nezávislosti Kosova. Pokud by to mělo znamenat vstupenku mezi členské země EU, pak si 75% z nich nic takového nepřeje.

V současné době jsou dalšími kandidátskými zeměmi Turecko, Island, Černá hora a Makedonie a Chorvatsko, které má do EU nejblíže. Přistoupit by mělo již v červenci příštího roku.

Zdroj fotografie: www.europa.eu

Filed in: Belgie, Evropa, Srbsko

Comments are closed.