2:10 am - Neděle Říjen 21, 2018

Pomůže finanční situaci ve Španělsku snížení počtu klubů?

KOMENTÁŘ – Prezident fotbalové Barcelony Sandro Rosell je přesvědčen, že by Primera División měla zredukovat počet týmů ze současných dvaceti na šestnáct. Podle něj je důvodem k takovému kroku hlavně nezbytnost prodeje televizních práv na celou ligu.

Cristiano Ronaldo z Realu Madrid

Rosell bojuje za snížení počtu týmů v soutěži, ale ostatní kluby, asi kromě Sevilly, se s tímto formátem neztotožňují. Barcelonský bos vidí tento krok jako nezbytný k tomu, aby mohla být prodávána práva na celou fotbalovou ligu, ne jen jednotlivým klubům.

V La Lize, si kluby totiž vyjednávají prodej práv pro televizní vysílání samy. Rosell chce napodobit model, který funguje ve většině ostatních zemí včetně Anglie či Itálie. Kluby by uzavřely kolektivní smlouvu a získané prostředky by si následně rozdělily.

V současné době náleží asi dvě třetiny z celkové částky vydělané na prodeji televizních práv dvěma největším španělským klubům. I přes to ale právě Barcelona s Realem Madrid usilují o změnu v prodeji televizních práv. To podporují i další kluby – na rozdíl od navrhované redukce počtu týmů v nejvyšší soutěži.

Počet týmů vs. finanční problémy

Jak je to s počtem týmů v ostatních soutěžích? Dvacet týmů mají i další tři z pěti nejlepších evropských lig – anglická Premier League, italská Serie A a francouzská Ligue 1. O dva týmy méně má německá Bundesliga a nizozemská Eredivisie. Šestnáct týmů, což je úroveň, na kterou by se podle Rosella měla dostat i Primera División, má například naše Gambrinus liga nebo ruská Premier Liga. Pomůže ale snížení počtu týmů na tuto hranici zlepšit finanční situaci španělské ligy?

V létě problémy s financemi vyvrcholily, když fotbalisté začali stávkovat a začátek sezony musel být odložen. Španělské kluby totiž hráčům dlužily na platech asi 50 milionů eur. Prezidentovi katalánského velkoklubu se také nelíbí počet zahraničních majitelů španělských klubů, kteří tak navyšují kapitál.

Právě tyto problémy s peněžními prostředky by mohla pomoci vyřešit změna v prodeji televizních práv. La Liga je jedinou soutěží, kde o nich kluby jednají samy. Pokud by se výnosy z prodeje rozdělily, přispělo by to nejspíše ke stabilizaci finančních příjmů jednotlivých týmů.

Je potřeba radikální změna, ale jaká?

Rosell také vyslovil názor, že jedinými, kdo v současné době na fotbalu prodělávají, jsou právě kluby. FIFA i UEFA mají peněz dost a dost, agenti i hráči si účtují nehorázné sumy, ale kluby dluží, kam se podívají.

Chtě nechtě, musíme tedy s barcelonským šéfem v určitých věcech souhlasit – něco je špatně a je potřeba s tím co nejdříve něco udělat. Mohlo by se totiž poměrně snadno stát, že kluby v lepším případě poputují do nižších soutěží, v horším případě zaniknou.

Že by ale k utěšení nepříjemné situace přispěla redukce počtu týmů, si nemyslím. I kdyby ze soutěže zmizely čtyři kluby, výnos z televizních práv by se zbylým šestnácti zvýšil jen nepatrně. To situaci neřeší. Je tedy potřeba vymyslet jiný způsob rozdělování peněz, ale jaký? To necháme raději na odbornících.

Zdroj fotografie: foto: flickr.com/jansolo09

Filed in: Fotbal, Sport

Comments are closed.