2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Soud stížnost na údajné židovství znalce zametl pod koberec

MOST – Mostecký soud zamítl stížnosti advokáta Petra Kočího na údajnou podjatost soudního znalce Michala Mazla. Advokát o něm prohlásil, že nemůže objektivně posuzovat případ jeho klientky Lucie Šlágrové, členky Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS),  kvůli jeho židovství. Jeho námitku soud zametl pod koberec.

Ilustrační foto

O případu v pondělí informovala Česká televize. Šlégrová stojí před soudem kvůli svému projevu z roku 2010, protože při demonstraci v Litvínově obhajovala národní socialismus. Soudní znalec Mazel její řeč vyhodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu, pak se ale do jeho námitek pustil Kočí.

Společně se Šlégrovou o znalci tvrdili, že je podjatý, protože je Žid.  Podle ČT Šlégrová uvedla, že toto příjmení se často vyskytuje rovněž ve variantní podobě Maazel a pochází z hebrejského Moše, tzn. Mojžíš. Kromě toho svou stížností zpochybnili v jiném trestním případě i odměny, které Mazel za svou práci dostával.

Obě stížnosti už soud zamítl. „Ta druhá, ohledně údajné podjatosti, je zcela irelevantní, ale víc to komentovat nechceme,“ řekla pro ČT předsedkyně trestního oddělení soudu Bohumila Huňáčková.

Česká televize připomněla, že Mazel na začátku ledna informoval média o tom, že s prací soudního znalce plánuje skončit. Hlavním důvodem jsou podle něj neustálé útoky ze strany pravicových radikálů.

Kočího námitka vzbudila rozruch ze strany veřejnosti. Ostře proti němu vystoupil například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.  Veřejně se ho naopak zastal poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/g0ng00zlr

Filed in: Ústecký kraj

Comments are closed.