3:44 pm - Středa Prosinec 11, 9613

Soud ve Zlíně rozplétá okolnosti úmrtí muže z Hradčovic

ZLÍN – Krajský soud ve Zlíně se v pondělí začal zabývat kauzou muže z Hradčovic (57), který po několika ranách cihlou do hlavy skonal  v uherskohradišťské nemocnici

Zdeněk Strapina (vlevo) u soudu se svým obhájcem

Muž zemřel na těžký otok mozku a státní zástupce z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti obvinil jeho synovce, devětatřicetiletého Zdeňka Strapinu. Usvědčuje ho svědectví rodiny zemřelého, které těžce zraněný muž prozradil jméno útočníka. Neštěstí se stalo 25. února 2011 a muž pak o tři týdny později zemřel v nemocnici.

Rodina ví své

O pachateli nepochybuje matka zemřelého, jeho dcera ani jeho syn. Ti šli několik hodin po útoku svého blízkého navštívit do nemocnice na ARO, kde ležel.

„Otec už nemohl mluvit, ale vnímal, to vím jistě. Zeptali jsme se, jestli se stal terčem útoku a on hlavou naznačil, že ano. Stejným způsobem reagoval i na různá jména, která jsme označovali za možné pachatele,“ vypověděla u soudu dcera mrtvého, která je profesí zdravotní sestra.

„Vždy kroutil hlavou na důkaz záporné odpovědi, až do okamžiku, kdy jsme vyslovili jméno Zdeňka Strapiny. Opakovaně naznačil hlavou, že ano, že to byl on.  Nemohli jsme tomu uvěřit, tak jsme se na to zeptali asi třikrát. Stále kýval hlavou, že ano a po tváři mu začaly téct slzy. Asi tomu sám nerozuměl, proč to udělal,“ dodala.

Otázkou je, zda Strapina útočil na svého strýce sám nebo s někým. Krátce po útoku se totiž s mrtvým mužem setkal jeho kamarád.  „Stál opřený o vrata a stěžoval si, že mu je hrozná zima. Bylo tehdy asi 12 stupňů pod nulou a v tu chvíli jsem ještě nevěděl, jak vážná zranění utrpěl. Pak mi řekl, to mě přepadli ti dva a zkolaboval. Doslova se mi zhroutil v náručí,“ podotkl u soudu kamarád.

Smrtícím nástroj: cihla

Obžaloba ale nestojí jen na posledních slovech či gestech vážně zraněného muže. Podle krajského  státního zástupce Romana Kafka totiž kriminalisté objevili pachové stopy Strapiny na cihle a na peněžence, která ležela prázdná vedle zraněného.

„Jak se mé pachové stopy na cihlu dostaly, vysvětlit nedokážu. Strýce jsem viděl naposledy někdy v lednu a rozhodně jsem ho žádnou cihlou nepraštil. Je ale pravdou, že jsem strýci stavebně pomáhal, dělal jsem mu úpravy na domě. Navíc jsem podobné cihly viděl u něj na dvoře,“ tvrdil u soudu Strapina. Cihla, která nesla pachové stopy Strapiny, ležela v nedalekém potoce.

Svědkové se shodli na tom, že Strapina nikdy předtím nebyl nijak agresivní. Jeden ze svědků u soudu připomněl, že několik dní před tragédií byl v obci přepadený a okradený jiný muž.  Zda ale oba případy spolu souvisejí, z ničeho nevyplynulo. Kauzou se bude soud zabývat ještě 13. února.

Zdroj fotografie: MDPS/ROLCZ

Filed in: Právo, Zlín

Comments are closed.