7:51 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Stále nabitý mobil? Se solární technologií to je hračka!

NOVINKY – Potřebujete si nutně zavolat, ale telefon se zrovna vybíjí? Podobným situacím zabrání různé doplňující zdroje energie a solární nabíječky. Ty nám dávají řadu výhod: nemusíme už pořád myslet na nabíjení telefonu, šetříme životní prostředí i naši peněženku menší spotřebou elektrické energie a navíc nám dovolují odjet na delší dobu do přírody a přitom mít vše stále nabito.

SolarCharge a PowerSkin®

                                     

Solární nabíječka SolarCharge od firmy PowerSkin® se jednoduše přidá k mobilu jako pouzdro. Kromě solárních článků obsahuje i vlastní baterii o kapacitě 1 000 mAh, s jejíž pomocí můžeme prodloužit dobu volání až o 250 minut. Mobil je před otřesy chráněn pouzdrem vyrobeným z kombinace plastu a silikonu. Navíc se dá pouzdro snadno připevnit na batoh, a tak můžete jednoduše dobíjet mobil za pochodu použitím nových, efektivnějších solárních článků na zadní straně. Tato solární nabíječka by měla být dostupná v polovině tohoto roku za 1500 korun. Již nyní dostupnou alternativou je pouzdro PowerSkin se zabudovanou baterií o kapacitě 1 500 mAh, ale bez solárního článku a za cenu 1200 Kč. Nevýhodou obou pouzder je jejich hmotnost. Ta se pohybuje kolem devadesáti gramů, což je srovnatelné s vahou lehčích mobilních telefonů.

Solární mobily

                                     

Pokud byste měli zájem o solárně nabíjené mobilní telefony, tak už nemusíte čekat. Nabízí je firma Samsung v několika provedeních. Jedním z nich je mobil Blue Earth s dotykovým displejem zaměřený na ekologickou šetrnost. Je vyroben z ekologicky šetrných materiálů a díky solárnímu nabíjení jej není potřeba dobíjet ze sítě. Dále je v prodeji telefon Solar Guru podobný klasickým telefonům, pouze zezadu má solární panel. Oba telefony mají jinak obvyklé funkce a lze je pořídit za čtyři tisíce Kč.

KeyCharge

Další novinkou je přídavná baterie KeyCharge od firmy PowerSkin®, která slouží k rychlému a jednoduchému nouzovému dobití telefonu. Její výhodou oproti klasické náhradní baterii je snadnost použití, stačí ji totiž zasunout do Micro-USB a hned máte k dispozici 750 mAh energie. Navíc je velmi malá a lze ji snadno nosit s sebou například společně s klíči. Cena tohoto nouzového zdroje energie se má pohybovat okolo 450 Kč a v prodeji má být k dispozici v polovině tohoto roku.

Přenosné solární nabíječky

Další alternativou pro mobilní dobíjení jsou přenosné solární nabíječky. Těch už nyní existuje na trhu několik druhů, ale jejich nevýhodou je menší přenosnost. Na druhou stranu z nich můžete nabíjet několik druhů zařízení a také jsou levnější oproti speciálním přídavným nabíječkám na mobil. Jako konkrétní příklad vezměme menší nabíječku od firmy Brando za cenu okolo osm set korun.

Pokud byste chtěli opravdu výkonnou solární nabíječku, kterou budete moci dobíjet také notebook a spoustu další elektroniky, tak je k dispozici solární nabíječka o kapacitě 20 000 mAh s čtyřmi možnými výstupy (24V, 22V, 16V a 5V). Její solární články mají maximální výkon 4 W, což pokryje spotřebu i méně náročného netbooku. To vše ale něco stojí, konkrétně 4500 Kč, a navíc taková nabíječka je svou vahou a velikostí podobně náročná na přenos jako netbook.

A na co se můžeme těšit v budoucnu?

Čekají nás baterie s mnohem větší kapacitou i nové druhy dobíjení, například pohybem (dobíjení chůzí), zvukem (dobíjení okolním hlukem a mluvením) nebo bezdrátové dobíjení. V současné době je pro mobilní zařízení nejvýhodnější solární energie. Cenově vychází lépe si zakoupit zařízení s integrovanými solárními články, které v současné době nabízí firma Samsung pro mobily i netbooky. Další možností je začít používat solární energii už pro současná mobilní zařízení, kde univerzální solární nabíječka vyjde na stejné peníze jako nový solární mobil.

Zdroj fotografie: power-skin.com, www.samstores.com, usb.brando.com

Filed in: Hi-Tech, Mobily a tablety

Comments are closed.