6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Sobotka: Senát by měl podpořit ochranu ovzduší

PRAHA – Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považuje za chybu, že sněmovna minulý týden schválila novelu zákona o ochraně ovzduší s pozměňujícím návrhem poslance Jana Bureše (ODS). Návrh od roku 2016 ruší poplatky velkých průmyslových podniků za vypouštění škodlivin do ovzduší a od roku 2022 i polétavého prachu. Sobotka vyzval Senát, aby návrh opravil.

Podle slov předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky došlo k prosazení pozměňujícího návrhu Jana Bureše bez širší společenské diskuze. Celá věc podle něj budí podezření, že za ní stojí tlaky reprezentující spíše úzké podnikatelé zájmy. „V důsledku přijetí tohoto návrhu v budoucnu klesne motivace pro průmyslové znečišťovatele k tomu, aby snižovali množství škodlivých exhalací, a současně se sníží příjmy státu a krajů, které mohly být využity na opatření, směřující ve prospěch zlepšení životního prostředí,“ uvedl Sobotka v prohlášení zaslaném portálu RegionOnline.cz. Pro Burešův návrh hlasovalo i 18 poslanců ČSSD.

Zatímco původní vládní návrh měl poplatky průmyslových podniků za vypouštění škodlivin do ovzduší zvyšovat, sněmovnou schválený návrh je od roku 2016 a následně od roku 2022 zcela ruší. Podpořilo jej 77 z přítomných 145 poslanců. Vyjma Věcí veřejných se pro návrh vyslovili poslanci ze všech parlamentních stran – KSČM, ODS, ČSSD i TOP09, spolu s nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou.

Podle Konečné může poplatek ovzduší zhoršit

Komunisté hlasovali pro zrušení poplatků jednotně. „V roce 2016 vstoupí v platnost evropské směrnice, které umožní průmyslovým podnikům používat pouze zařízení s nejlepšími existujícími technologiemi,“ odůvodnila pro RegionOnline.cz hlasování KSČM její stínová ministryně životního prostředí Kateřina Konečná.

„Poplatek přestane být motivací, protože firmy nebudou mít jinou možnost své technologie zlepšit,“ dodala. V případě tepláren by poplatek podle ní mohl přispět ke zvýšení ceny tepla. „To by vedlo k hromadnému přechodu na individuální způsoby vytápění, a tím i k negativním dopadům na kvalitu ovzduší,“ dodala.

Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký má jiný názor. „Škrt v zákoně bude daňové poplatníky stát 500 milionů korun ročně,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Narážel tím na skutečnost, že Státní fond životního prostředí přestane zrušením poplatků získávat ročně půl miliardy korun, které jsou pravidelně investovány do ochrany ovzduší.

Chalupa by měl rezignovat, říká Bursík

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se sice ve sněmovně vyslovil proti Burešovu pozměňovacímu návrhu, podle Sobotky byl ale jeho postoj smířlivý a pasivní. „Vyzývám ministra, aby sebral odvahu a zajistil v Senátu podporu pro změnu zákona také z řad senátorů hlásicích se k vládní koalici,“ dodal Sobotka.

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík pro RegionOnline.cz uvedl, že Chalupu prosadil na ministerstvo životního prostředí prezident Václav Klaus. „Podle toho jeho výkon vypadá. Jedna veliká prohra pro životní prostředí za druhou. Nikdo z ministrů životního prostředí od roku 1989 nepřipustil tak negativní změny ekologické legislativy, jakou je právě novela zákona o ovzduší,“ řekl Bursík.

Novela zákona podle jeho slov odstraňuje ekonomickou motivaci znečišťovatelů ke snižování emisí oxidu siřičitého, oxidů dusíku, těkavých organických látek i jemného polétavého prachu, u kterého namísto navýšení poplatku tento fixuje. „Přitom se jedná o znečišťující látky, které mají nejnegativnější vliv na životní prostředí a zdraví obyvatelstva,“ řekl Bursík.

„Ministru Chalupovi doporučuji, aby uznal své selhání a na funkci ministra životního prostředí, pro kterou nemá potřebnou kompetenci ani motivaci, rezignoval,“ uvedl. Podle Bursíka bude dobře, když Senát potvrdí roli pojistky demokracie a zákon opraví. „Nestane-li se tak, pak bude nutné prosadit novelu zákona dříve, než škodlivé paragrafy nabudou platnosti, tedy do 1. ledna 2016,“ dodal.

Zdroj foto: Region Online CZ /rzk

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.