12:58 pm - Středa Listopad 14, 2018

Slováci by nyní drtivě volili opoziční Směr

BRATISLAVA – Na Slovensku proběhnou v březnu předčasné parlamentní volby. Průzkumy ukazují, že pokud by k nim Slováci šli nyní, hlasovali by nejvíce pro opoziční Směr-SD někdejšího premiéra Roberta Fica.

Průzkum veřejného mínění provedla od 6. do 10. února mezi 1496 respondenty agentura WakeUp. Z výsledků ankety vyplývá, že do parlamentu by se dostalo šest politických stran.

Bývalé vládní strany velké úspěchy neslaví

Drtivé vítězství by pak mohl slavit Směr, pro nějž se v průzkumu vyslovilo 42 procent respondentů. Druhé místo by obsadila strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, která získala 10,5 procenta hlasů.

Strany nedávné vládní koalice se umisťují až na dalších příčkách – s 8,2 procenty hlasů je to na třetím místě Most-Híd, se 7,5 procenty Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), těsně za ním je se 7,4 procenty Svoboda a Solidarita (SaS) a žebříček s 6,2 procenty hlasy uzavírá Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ).

K volbám by přišlo 40 procent Slováků

Anketa si také dala za cíl zjistit možnou volební účast. Podle zjištění by se voleb zúčastnilo 40 procent voličů, 13 procent by k urnám nedorazilo a 47 procent dotázaných v otázce své účasti u voleb váhá.

„Z uvedených výsledků se dá předpokládat, že kauzy Gorila a Sasanka výrazným způsobem zasáhly do volebních preferencí. Projevilo se to výsledkem SDKÚ a SaS,“ píše agentura WakeUP ve své tiskové zprávě.

Důvěra voličů byla otřesena kauzami Gorila a Sasanka

Korupční aféra Gorila zasáhla Slovensko na konci prosince. V kauze, která svůj název získala podle dokumentu Slovenské informační služby (SIS), se jedná o možné korupci a propojení politických stran s finanční skupinou Penta, ke kterým mělo docházet během druhé vlády premiéra Mikuláše Dzurindy z SDKÚ v letech 2005 a 2006.

Další aféra nazvaná Sasanka pronikla mezi slovenskou veřejnost v lednu. Kauza popisuje kontakty předsedy politické strany SaS Richarda Sulíka s podnikatelem Mariánem Kočnerem od září do prosince 2010. Sulík s Kočnerem při nich jednali o volbě generálního prokurátora.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Slovensko

Comments are closed.