8:07 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

AKTUALIZOVÁNO: Na silnicích leží sněhová břečka a kaluže vody

ČESKO – Sněhová břečka, mokré vozovky, zbytky sněhu. Tak vypadá po včerejším hustém sněžení většina silnic v České republice. Situaci komplikuje na některých místech silný vítr a sněhové přeháňky. Některé tratě museli železničáři uzavřít.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se důrazné varování před ledovkou nenaplnilo. V neděli ráno mrzlo jen na horách. Na většině území je zataženo, meteorologové předpokládají, že to tak zůstane po celý den.

Liberecký kraj: nejezdí vlaky

Dopravu v Libereckém kraji od sobotního odpoledne komplikuje sněžení a silný vítr. Silničáři proto museli některé vozovky v noci  ze soboty na neděli uzavřít. V neděli ráno už byly ale všechny průjezdné. Informuje o tom agentura MDPS/ROL.

Ve Frýdlantském výběžku byla v noci kvůli sněžení uzavřena silnice II/290 z Bílého Potoka pod Smrkem na Smědavu. Popadané stromy zneprůjezdnily část mezinárodní silnice I/10 směrem na Harrachov. Problémy byly  hlavně u Železného Brodu. Spadlý strom také zastavil provoz na  silnici II/286 u obce Košťálov na Semilsku. Kvůli kamionům vázl provoz v několika stoupáních, například ve Svoru na Českolipsku nebo na rychlostní silnici z Liberce na Prahu.

Problémy mají železničáři, kteří ráno museli uzavřít dvě tratě. Kvůli popadaným stromům nebudou zřejmě až do poledne vlaky na trati z Železného Brodu na Tanvald. U Železného Brodu také po nárazu do stromu vykolejil vlak na trati ve směru na Semily. Tam se výluka odhaduje do 15. hodiny.

V Libereckém kraji v neděli ráno sněží jen ve vyšších polohách, v nižších buď padá sníh s deštěm nebo prší. Teploty se pohybují od minus jednoho do dvou stupňů Celsia. Na silnicích ošetřovaných chemicky je rozbředlý sníh, na silnicích III. třídy, zejména v horách, je uježděná vrstva nového sněhu.

Plzeňský kraj: silný vítr a déšť se sněhem

Na Šumavě padá déšť se sněhem.  V Plzeňském kraji by si řidiči měli dávat pozor také na silný vítr, a to na Šumavě, Klatovsku a v části severního Plzeňska.

V Karlovarském kraji leží na cestách zbytky sněhu a voda, silnice jsou ale sjízdné. Pouze na cestách druhé a třetí třídy ve vyšších polohách mohou nastat komplikace. Místy se tam totiž tvoří náledí.

Situace na dálnicích

Řidiči by si měli dát dnes pozor v některých úsecích dálnic. Na svých webových stránkách varuje Ředitelství silnic a dálnic. Se zvýšenou opatrností je nutné projíždět v úseku 341. až 371. kilometru dálnice D1, dále mezi 71. a 80. kilometrem dálnice D3, mezi 80. a 131. kilometrem D5 a také v úseku mezi 80. a 92. kilometrem dálnice D8.

Sněhové jazyky nad 700 metrů

V Jihočeském kraji leží na silnicích břečka a fouká silný vítr. Na Strakonicku je na silnicích II. a III. třídy ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Prachaticku, Táborsku a Jindřichohradecku rozbředlá, jinde jsou vozovky mokré. V místech, která jsou v nadmořské výšce nad 700 metrů, se budou tvořit sněhové jazyky.

Břečka je také na silnicích ve středních Čechách. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují na hlavních tazích na Benešovsku, Příbramsku, Kladensku a v okolí Prahy. Na Rakovnicku fouká nárazový vítr.

Na Vysočině padá déšť se sněhem

Se smíšenými přeháňkami se řidiči potkají také na Vysočině. Na dálnici D1 jsou zbytky rozbředlého sněhu a ve Žďárských vrších napadlo za posledních čtyřiadvacet hodin osm centimetrů nového sněhu.

Na Třebíčsku byla po noci ledovka na silnicích druhé a třetí třídy. Ujetý sníh místy leží také v Olomouckém kraji. Na Jesenicku snižují viditelnost sněhové přeháňky, jinde prší. Ve východních Čechách vál místy silný vítr.

Zdroj fotografie: HZS MSK

Zdroj textu Liberecko: DMPS/ROL.cz/Marek Kuntoš

Filed in: Česko

Comments are closed.