7:07 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Senátní výbor se postavil za kritiky kůrovcové kalamity na Šumavě

PRAHA –  Senátní výbor pro životní prostředí se vyslovil pro ráznější zakročení proti kůrovcové kalamitě na Šumavě a podpořil odpůrce tzv. bezzásahových zón.

Senátor Pavel Eybert (ODS)

Senátor Pavel Eybert (ODS)

Na svém středečním zasedání výbor přijal jako usnesení výstup z pondělní konference odborníků o NP Šumava v budově Senátu.

Konference se vyslovila pro kácení

Účastníci pondělního pracovního jednání se vyjádřili pro okamžitou nutnost zabránit dalšímu rozšiřování kůrovce odborným zásahem – tedy pokácením vybraných napadených stromů. A to i v nejpřísněji chráněných – tzv. prvních zónách – národního parku, které mají být zcela bez zásahu lidské ruky. V nich se právě kůrovec množí a rozlézá dál po celé Šumavě. Současný status NP a politika ekologů Šumavě podle nich škodí a Šumava kvapem usychá.

Usnesení, v podobě prohlášení z této konference, navrhl senátor Pavel Eybert (ODS) a výbor ho přijal všemi hlasy. Sám Eybert byl spoluorganizátorem pondělní pracovní konference v sídle horní komory – byl po celou dobu přítomen a vyslechl všechny argumenty pro i proti. O průběhu rokování pak dnes informoval i ostatní kolegy ve výboru.

„Společnost nemůže dovolit dopustit se dalších chyb v Národním parku Šumava. Nápravu je nezbytné učinit ihned, pokud ho chceme zachovat pro budoucí generace,“ stojí v prohlášení (celý text prohlášení), které je ode dneška také oficiálním stanoviskem senátního výboru.

Zrušení poplatků bude mít v Senátu odpůrce

Výbor se na svém dnešním zasedání zabýval i zrušením poplatků za znečišťování ovzduší, jak je v novele o ochraně ovzduší schválil parlament. A velmi tím rozbouřil veřejné mínění. I proto Senát tuto novelu v současné podobě pravděpodobně nepodpoří.

Toho chce dosáhnou i ministerstvo životního prostředí, které s úpravami, jež prošly sněmovnou, nesouhlasí. Chce proto senátorům nabídnout nějakou jinou, kompromisnější variantu zákona – a opět vrátit do hry povinnost velkých znečišťovatelů platit za emise. Členům senátního výboru to dnes řekl náměstek Ivo Hlaváč.

„U nás by poslanecká verze určitě neprošla, ale nějaká kompromisní varianta šanci má,“ řekl k tomu předseda výboru Ivo Bárek z ČSSD, jehož strana má v Senátu většinu. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se veřejně zavázal, že poplatky v zákoně zachovají – tudíž výsledná varianta, která půjde zpět do parlamentu, bude muset být pro sněmovnu přijatelná.

Návrhem zákona by se měl také ještě zabývat senátní podvýbor pro energetiku. Senát jako takový bude o novele jednat nejspíše v březnu.

 Zdroj fotografie: ODS.cz

Filed in: Česko, Politika, Životní prostředí

Comments are closed.