2:16 am - Neděle Říjen 21, 2018

Atentát v Džalálábádu je odveta za spálený korán, sdělil Taliban

KÁBUL – Při sebevražedném útoku na letiště v Džalálábádu zemřelo nejméně devět osob. K atentátu se přihlásilo hnutí Taliban s tím, že  jde o odvetu za spálené výtisky koránu na základně v Bagrámu. 

V pondělí brzy ráno vjel sebevražedný útočník v autě naplněném výbušninami do brány letiště v Džalálábádu. Po nárazu se ozval mohutný výbuch, který za sebou zanechal devět mrtvých a dvanáct zraněných. Šlo převážně o civilisty a afghánské vojáky. Zahraniční vojáci zranění nebyli a provoz letiště, které slouží k vojenské i civilní dopravě, exploze neohrozila.

K atentátu se přihlásilo hnutí Taliban. Jeho mluvčí Zabihulláh Mudžáhid prostřednictvím elektronické pošty sdělil, že “útok je odvetou za čin vojáků, kteří spálili výtisky koránu.”

V Afghánistánu se od minulého úterý uskutečnily divoké demonstrace. Afghánci těmito protesty reagovali na zprávu, že na vojenské základně NATO v Bagrámu byly nalezeny ohořelé výtisky koránu. Jen o uplynulém víkendu zabito nejméně třicet lidí a další stovky byly zraněny.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/26/nasili-v-afghanistanu-26-02-12/
http://www.regiononline.cz/2012/02/26/afghanistan-strelba-ministerstvo-vnitr/
http://www.regiononline.cz/2012/02/25/koran-nepokoje-afghanistan/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.