7:52 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Saúdská Arábie stáhne své pozorovatele z mise LAS v Sýrii

KÁHIRA – Saúdská Arábie opouští pozorovatelskou misi Ligy arabských států (LAS) v Sýrii a kritizuje Damašek za neutuchající násilí proti demonstrující veřejnosti. Jak oznámil server BBC, princ Saúd al-Fajsál dnes na setkání ministrů zahraničí LAS v Káhiře vyzval mezinárodní společenství k zesílení tlaku na režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Káhira

Princ Saúd al-Fajsál shromážděným ministrům vysvětlil, že Syrská vláda se neřídí mírovým plánem, na který přistoupila ještě před vysláním pozorovatelů, a proto Rijád z mise odchází. „Vyzýváme mezinárodní společenství, aby se ujalo své odpovědnosti, a to se týká našich bratrů z islámkých zemí i našich přátel v Rusku, Číně, Evropě a Spojených státech,“ dodal Fajsál.

Cílem dnešní schůzky ministrů zahraničí členských zemí LAS v Káhiře je projednat závěry šéfa mise pozorovatelů v Sýrii generála Muhamada al-Dabího. Víceméně se očekává, že ministři prodlouží misi o jeden měsíc. Množí se však kritické hlasy, podle nichž 165 pozorovatelů zatím neudělalo nic pro zastavení násilných zásahů vládních sil proti demonstrantům, které trvají už deset měsíců. Opoziční Syrská národní rada oficiálně požádala LAS, aby o kritické situaci v zemi informovala Radu bezpečnosti OSN.

Dopisovatelé soudí, že generál Dabí je pro prodloužení mise a pro zvýšení počtu pozorovatelů. Rozhodnutí Saúdské Arábie stáhnout své pozorovatele však představuje vážnou ránu všem nadějím na to, že mise skončí úspěchem.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons 

Filed in: Afrika

Comments are closed.