7:51 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Sarkozy oficiálně zahajuje svou prezidentskou kampaň

PAŘÍŽ – Nicolas Sarkozy oznámil dnes večer v nejsledovanějších televizních zprávách svou kandidaturu do prezidentských voleb. S heslem „Silná Francie“ tak oficiálně vstupuje do klání se svými protikandidáty, z nichž favorizovaný socialistický kandidát François Hollande považuje Sarkozyho oznámení za nedůležitou událost.

Kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy

„Ano, jsem kandidát,“ odpověděl stávající francouzský prezident na otázku, zda se hodlá znovu ucházet o post hlavy státu. „Budu prezidentem a kandidátem v jedné osobě a povedu kampaň, abych sloužil a byl užitečný francouzským občanům,“ řekl.

Nicolas Sarkozy dále přiznal, že rozhodnutí nebylo lehké. „Jestliže jsem se rozhodl znovu kandidovat, je to proto, že mám Francouzům stále co říci a co nabídnout,“ uvedl.

Dále připomněl, že se Francie nachází v nové etapě, kdy se plno věcí ve světě výrazně mění. „Francie nemůže zůstat ve stínu, naše země má všechny trumfy v ruce, aby si uchovala své postavení. Musíme pokračovat ve změnách a reformách,“ uvedl francouzský prezident.

Sarkozy ujistil potencionální voliče, že reformy už nesou své ovoce, jen nelze vše stihnout v období pěti let. Proto by prezident a kandidát na příštího prezidenta potřeboval další volební období k tomu, aby reformy dotáhl do konce a ukázal tak všem, jak jsou pro společnost užitečné.

Nejedná se o žádné překvapení

Na oficiální potvrzení, že Sarkozy vstupuje do boje o prezidentské křeslo, se čekalo několik týdnů. Prezident se ve veřejných vystoupeních omezil pouze na naznačování, že by k tomu mohlo znovu dojít. Kampaň, ve které ho podpoří mimo jiné i německá kancléřka Angela Merkelová, začne hned zítra v podhůří Savojský Alp. Čeká ho návštěva výrobny sýra a pak veřejný mítink ve městě Annecy. Velký mítink ho pak čeká v neděli v jihofrancouzském přístavu Marseille.

Prozatímního favorita, kandidáta Socialistické strany Fraçoise Hollanda televizní vystoupení Nicolase Sarkozyho nepřekvapilo. „Každý už dávno věděl, že je kandidátem. Jeho vyjádření na mé kampani nic nezmění,“ řekl Hollande, který právě pořádal předvolební mítink ve svém rodném městě Rouenu. „Snažím se přesvědčit Francouze, že existuje jiná cesta než ta, která nám byla posledních pět let předkládána,“ řekl Holland.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.