7:33 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Sarkozy bude znovu kandidovat na prezidenta

PAŘÍŽ – Během projevu v televizi TF1 ve středu hodlá francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámit svoji kandidaturu na prezidenta. Jeho první volební mítink se pak má uskutečnit v alpském městě Annecy, kam Sarkozy odletí ve čtvrtek.

První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne 22. dubna. Druhé kolo, kam postoupí už jen dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, je naplánováno o dva týdny později. Pokud však v prvním kole získá jeden z kandidátů většinu hlasů, druhé kolo už neproběhne. To je ale nepravděpodobný scénář.

Ve volbách je favoritem socialista François Hollande

Mnohem pravděpodobnější je, že se v druhém kole utkají dva kandidáti. Sarkozy má do druhého kola podle většiny analytiků postoupit, přestože podle názoru některých z nich zahájí kampaň dost pozdě, jen deset týdnů před konáním prvního kola. V opětovném zvolení mu také může uškodit působení ve funkci za krize eurozóny.

Favoritem voleb je socialista François Hollande. Podle průzkumu agentury IFOP, které byly publikovány v úterý, by Hollande dostal ve druhém kole 57,5 procenta hlasů, Sarkozy 42,5 procenta.

Sarkozy se podle svého týmu bude v kampani prezentovat jako obhájce tradičních hodnot a zastávat nekompromisní přístup k otázce eutanazie, manželství homosexuálů i nekontrolovaného přistěhovalectví.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.