7:33 pm - Úterý Září 25, 2018

Šampaňským Alfreda Radoka si připíjeli divadelníci z Dlouhé

PRAHA – Prestižní divadelní Ceny Alfréda Radoka za rok 2011 byly vyhlášeny v sobotu večer na jevišti pražského Divadla v Dlouhé. V nejsledovanější kategorii, Inscenace roku, zvítězila podle předpokladů hra Paula Claudela Polední úděl, kterou od dubna 2011 uvádí Divadlo v Dlouhé. Informace o výhercích přinesla agentura Media Press Servis/ROL.CZ.

Claudelovu hru Polední úděl režírovala Hana Burešová, přeložil ji Vladimír Mikeš, upravili ji Hana Burešová a Štěpán Otčenášek, dramaturgem byl Štěpán Otčenášek, scénu vytvořil Martin Černý a kostýmy Kateřina Štefková.

Básník a dramatik Paul Claudel patří k nejvýznamnějším představitelům francouzského kulturního a duchovního života 20. století. Polední úděl je claudelovskou variantou příběhu Tristana a Isoldy, dramatem trýznivé lásky a nikdy nenaplnitelné touhy.

Polední úděl již dříve získal cenu za inscenaci roku 2011 v anketě Divadelních novin.

Divadlo roku

Radokovu cenu za rok 2011 dostalo  Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie. Publikum volbu této nekomerčně koncipované scény ocenilo bouřlivým potleskem.

Původní česká hra

Vítězství v kategorii původní česká hra si odnesl umělecký šéf hradeckého Klicperova divadla David Drábek za komedii Jedlíci čokolády na téma nenaplněných snů.

Ženský herecký výkon

Vavřín získala herečka Helena Dvořáková za perfektní výkon v roli Ysé v inscenaci roku 2011,  Claudelově hře Polední úděl.

Mužský nejlepší výkon

Nejlepší mužský herecký výkon předvedl Martin Pechlát v roli alkoholika Andrease Kartáka ve hře Josepha Rotha a Davida Jařaba Legenda o svatém pijanovi, kterou má v režii Davida Jařaba na programu Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie.

Scénografie

Cenu za scénu si odnesl Martin Černý za vytvoření prostoru k inscenaci Paula Claudela Polední úděl, kterou v režii Hana Burešové uvedlo pražské Divadlo v Dlouhé.

Hudba roku

Nejlepší divadelní hudbu vloni zkomponoval Miloš Štědroň ke hře Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Leoš aneb Tvá nejvěrnější, kterou  v režii a úpravě Vladimíra Morávka uvedlo brněnské Divadlo Husa na provázku.

Talent roku

Talentem roku byl vyhlášen herec Michal Isteník z brněnského Buranteatru.

Anonymní dramatická soutěž

Soutěže se mohl zúčastnit kterýkoli autor píšící česky nebo slovensky s původní divadelní hrou, která dosud nebyla uvedena ani zveřejněna a nebude uvedena či zveřejněna do letošního 31. března.  Zvláštní cenu uděluje pětičlenná porota jmenovaná Nadačním fondem Cen Alfréda Radoka.

Zvítězil mladý dramatik Jan Kratochvíl s příběhem z venkovského prostředí Vladimírova děvka.

Ceny Alfréda Radoka jsou výroční ceny udělované za významné počiny na divadelních prknech v České republice. Pojmenovány jsou podle někdejšího českého režiséra, zakladatele multimediálního divadla Laterna Magica. Udělují se od roku 1992, letošní ročník byl dvacátý.

O vítězích cen v osmi kategoriích rozhodlo hlasování 82 divadelních kritiků v anketě pořádané časopisem Svět a divadlo.

Slavnostní večer proběhl v Divadle v Dlouhé a moderovali ho Lenka Krobotová a David Novotný a zúčastnila se ho i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Zdroj textu: MDPS/ROL.CZ/Emil Szirmai
Zdroj fotografie: cenyradoka.cz

Filed in: Aktuálně, Divadlo, Kultura

Comments are closed.