6:56 am - Pátek Duben 20, 2018

Zraněná Sáblíková skončila na MS ve víceboji těsně druhá

MOSKVA – Česká olympijská šampiónka Martina Sáblíková třetí vícebojařský světový titul do své sbírky nepřidala. V moskevské hale prohrála čtyřiadvacetiletá závodnice, kterou limitovalo zranění třísel, s obhájkyní titulu Ireen Wüstovou a skončila na druhém místě. Třetí místo obsadila Kanaďanka Christine Nesbittová.

Martina Sáblíková

Po rivalitě s mladou Němkou Stephanií Beckertovou, toho času zraněnou, se před českou ledovou královnou Martinou Sáblíkovou rýsuje další souboj na ostří rychlobruslařských nožů. Nyní pro změnu s Nizozemkou Ireen Wüstovou.

Loni v Calgary po pádu v závěrečné pětce ztratila příležitost na třetí zlato (navíc v řadě) ze světového šampionátu v rychlobruslařském víceboji. Letos měla šanci v Moskvě na reparát. Ten nevyšel, tentokrát vinou poraněných třísel, která si Sáblíková natáhla v pátek před startem MS.

Wüstová měla i štěstí

A samozřejmě i zásluhou špičkově připravené obhájkyně titulu Wüstové. V sobotu sice zvládla Sláblíková vyhrát svou parádní trojku, jenže v životní formě jezdící Nizozemka na svěřenkyni kouče Petra Nováka ztratila necelou jednu vteřinu.

V kombinaci se skvěle zvládnutou pětistovkou a nedělní patnáctistovkou (z těch brala Wüstová druhé a třetí místo) byly karty před závěrečnou pětkou rozdány následovně: první Nesbittová, druhá s třívteřinovou ztrátou Wüstová, třetí o dalších jedenáct vteřin zpět Sáblíková.

Za ideální konstelace by obě soupeřky dokázala česká olympijská šampiónka porazit o více jak deset vteřin. Jenže ta nenastala. Sáblíková přemáhala poraněná třísla, Wüstové podruhé nahrál los a i na pětce startovala bok po boku s českou soupeřkou.

Obhájkyně titulu si do Moskvy přivezla parádní formu

Nizozemka se favoritky dokázala více jak polovinu trati držet a i když ji v posledních dvou kolech docházely síly, udržela rozdíl v potřebném rozmezí do deseti vteřin. Sáblíková byla v cíli jen o necelé čtyři sekundy před Wüstovou, která tak mohla pomalu začít slavit zlato.

Nesbittová byla z trojice nejlepších v průběžném pořadí jednoznačně nejslabší vytrvalkyní a již na třetím kilometru bylo jasné, že první místo neudrží. Stejně tak byl zřejmý i fakt, že se propadne až za Sáblíkovou, na kterou po pěti kilometrech ztratila propastných 20 vteřin.

Čtyřiadvacetiletá Češka tak ke dvěma zlatým a jedné bronzové medaili z MS ve víceboji přidala i třetí cenný kov do sbírky – stříbro. Vítězná Wüstová obhájila zlato z Calgary, celkově získala již třetí vícebojařské světové zlato v kariéře.

• Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Moskvě – nedělní program žen:

1500 m: 1. Nesbittová (Kan.) 1:55,95, 2. Wüstová (Niz.) 1:56,98, 3. Klassenová (Kan.) 1:57,61, 4. Sáblíková (ČR) 1:58,16.
5000 m: 1. Sáblíková 6:58,74, 2. Wüstová 7:02,39, 3. De Vriesová (Niz.) 7:08,09.
Konečné pořadí: 1. Wüstová 161,050, 2. Sáblíková 161,870, 3. Nesbittová 162,360.