BRUSEL – Loňské ruské parlamentní volby byly poznamenány obviněními z podvodů a nesrovnalostí a vyvolaly řadu protestů. Začátkem března čekají Rusko volby prezidentské a opět existují obavy, že nebudou dodrženy mezinárodní volební standardy.
Minulý týden přijal Evropský parlament usnesení, v němž požaduje, aby Rusko zavedlo reformy, které by posílily demokracii v zemi a aby zajistilo svobodné a spravedlivé prezidentské volby, které proběhnou 4. března 2012. Podle průzkumů veřejného mínění je jejich jasným favoritem bývalý prezident a současný premiér Vladimir Putin. Do souboje se s ním vydají jen další čtyři kandidáti.
Nízký počet kandidátů je dán tím, že ti nezávislí museli pro svou registraci shromáždit alespoň 2 miliony podpisů a tato podmínka nebyla vždy snadno splnitelná. Například opozičnímu liberálovi Grigoriji Javlinskému volební orgány neuznaly čtvrt milionu podpisů. Ústřední volební komise je označila za neplatné a Javlinský musel svou kampaň ukončit.
EP vyzývá Rusko k přijetí reforem
V parlamentních volbách, které proběhly 4. prosince minulého roku, zaznamenali pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mnoho chyb a nesrovnalostí. Ve volbách zvítězila se 49,3% všech hlasů vládní strana Jednotné Rusko, ale výsledek přinesl vlnu protestů, demonstrací a výzev, aby byly volby prohlášeny za neplatné.
V této souvislosti nyní Evropský parlament naléhá na ruské orgány, aby zavedly reformy, které by usnadnily registraci politických stran a prezidentských kandidátů, aby zajistily větší svobodu sdělovacích prostředků a lepší ochranu základních práv jako je svoboda shromažďování nebo projevu. Podle EP je v Rusku poškozena politická soutěž a pluralita. Poslanci EP také podporují úsilí OBSE vyšetřit nesrovnalosti prosincových voleb a dobře se připravit na monitoring voleb nadcházejících.
Ty už byly zahájeny. Předčasné hlasování v prezidentských volbách započalo v zahraničí již v pátek 17. února. Jako první hlasovali ruští voliči v Bulharsku a následovalo dalších 80 tisíc ruských občanů v 58 zemích světa.
Nejedná se pouze o volby
Poslanci EP vyslovili i další obavy týkající se nedávných událostí v Rusku. Odsoudili tak na příklad omezování práv homosexuálů nebo znemožňování činnosti občanských sdružení s odůvodněním, že se jedná o extremistické skupiny.
V neposlední řadě poslanci vyzvali k důkladnému vyšetření smrti Sergeje Magnitského. Tento sedmatřicetiletý právník byl uvězněn na základě obvinění, že podrobně zmapoval, jak se v Rusku lze v obrovském rozsahu vyhýbat placení daní. Podle jeho kolegů a obhájců tak právník odhalil korupční jednání a daňové podvody skupiny ruských úředníků, policistů a prokurátorů. V kauze mělo jít o 230 miliard dolarů, ale vyšetřování nebylo zahájeno. Místo toho Sergej Magnitskij zemřel v policejní vazbě pár dní před uplynutím roční lhůty, po kterou mohl být držen ve vazbě bez soudu.
Zdroj fotografie: Wikimedia Commons