2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Nová aliance ruské levice se chystá na volební střet s Putinem

MOSKVA – Vůdce ruských komunistů Gennadij Zjugano má v úmyslu vyhrát v březnu prezidentské volby. Podle webových stránek německé stanice Deutsche Welle  mu může poskytnout podporu nově zformovaná aliance levicových stran a zřejmě bude těžit i z rostoucí nespokojenosti středních vrstev. 

Gennadij Zjuganov chce být prezidentem

Ultralevicová strana Levá fronta a opoziční Komunistická strana (KPRF) oficiálně oznámily, že v blížících se prezidentských volbách společně podpoří šéfa KPRF Gennadije Zjuganova.

Rozhodnutí Vladimira Putina ucházet se znovu o prezidentský úřad, přestože již tuto funkci vykonával dvakrát v letech 1999 až 2008, vyvolává obavy, že jeho případné zvolení může pro Rusko znamenat ústup od cesty k demokracii. 

Zjuganov slibuje, zrušení cenzury, obnovení přímé volby oblastních guvernérů a posílení úlohy parlamentu v ruské politice. Levá fronta hodlá usilovat o „mírumilovný přechod k demokracii“ budováním širokého spojenectví různých sociálních skupin.

Experti levici nevěří

Podle Lva Gudkova, ředitele sociologického institutu Levada Center v Moskvě,  jsou  sliby o demokracii  jenom taktickým manévrem. „Tato nová aliance jednoduše opakuje některá hesla protestujících středních vrstev,“ míní Gudkov. Nevěří, že levice s touto taktikou uspěje, protože  střední třída  Zjuganova volit nebude.

Na rozdíl od KPFR je Levá fronta novou politickou silou. Vznikla v roce 2008 a podle  Gudkova je pro ni obtížné získat si větší popularitu. S tím souhlasí i Hans-Henning Schröder z Německého institutu pro otázky mezinárodních vztahů a bezpečnosti (SWP).

„Vůdce Levé fronty Sergej Udalcov si vydobyl renomé svým zatčením po demonstracích na konci prosince, ale vcelku má tato strana jen malý potenciál,“ tvrdí Schröder. Připomíná, že Levá fronta je považována za radikálnější a agresivnější uskupení než KPFR. „Komunisté v uplynulých letech skutečně fungovali jako opozice, ale nikdy neútočili na systém jako takový – Udalcov vždycky zacházel mnohem dál,“ dodává Schröder.

Na výběr je Putin a levý extrém

Bývalý německý velvyslanec v Rusku Dr. Ernst-Jörg von Studnitz soudí, že „komunisté jsou jedinou alternativou, protože jenom jim voliči věří, že mají proti Putinovi šanci.“

Přesto však podle jeho mínění jsou šance KPFR chabé, i když se jim v prosinci podařilo zdvojnásobit počet svých poslanců. Domnívá se, že síla KPFR stačí nanejvýš na získání určitého množství tzv. protestních hlasů, s jejichž pomocí by si mohla vynutit druhé kolo voleb.

Putin ovšem chce usilovat o vítězství již v prvním kole a Gudkov věří, že se mu to nejspíš podaří. Ani Schröder z berlínského SWP nevěří ve Zjuganovův úspěch – a i kdyby náhodou vyhrál, podle Schrödera by ve funkci dlouho nevydržel. „Jeho záměrem je radikálně prosadit program redistribuce, což by ruskou ekonomiku uvrhlo do chaosu, a KPFR by rychle byla odstavená od moci “ vysvětluje Schröder.

„Věci by vypadaly úplně jinak, kdyby se komunisté dokázali oprostit od své dvacet let staré rétoriky z dob sovětské éry,“ uzavírá von Studnitz.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons 

Filed in: Rusko

Comments are closed.