10:28 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Bude Rusko dlouho chránit Bašára Asada?

MOSKVA, DAMAŠEK – Navzdory sílící mezinárodní izolaci režimu syrského prezidenta Bašára Asada, jenž se snaží v krvi utopit lidové protesty, zmítající zemí už deset měsíců,  Rusko svého posledního spojence na Blízkém východě vytrvale chrání. Podle analýzy, zveřejněné na francouzském serveru france24.com, jsou důvody ruské neústupnosti hlavně vojenské povahy.

Syrský přístav Tartús, kde má Rusko námořní základnu

Neústupnost Ruska v této záležitosti trvá již od října, kdy Moskva využila právo veta v Radě bezpečnosti OSN k zablokování rezoluce, hrozící Damašku sankcemi. V prosinci pak Rusko předložilo vlastní návrh rezoluce, která ovšem činila odpovědnými za krveprolití v Sýrii obě strany – vládnoucí režim i opozici – což zase bylo nepřijatelné pro západ.

„Rusové pomohli Sýrii získat čas tím, že oplatili západu stejnou mincí, tedy předložili rezoluci, kterou druhá strana nemohla přijmout,“ cituje server odborníka na Středomoří a Střední východ, profesora Fabrice Balanche z lyonské univerzity Lyon-2. Od té doby diskuse v Radě bezpečnosti na toto téma uvízly na mrtvém bodě.

Jde o prestiž a o zbraně

Důvody k postoji Moskvy se ovšem netýkají jen samotné situace v Sýrii. „Nacházíme se uprostřed skutečné geopolitické bitvy:  Rusko si přeje hrát důležitou roli na mezinárodní scéně. A po pádu režimů v Iráku a nedávno i v Libyi si nepřeje přijít o posledního spojence, který mu v tomto regionu ještě zůstal,“ zdůrazňuje Fabrice Balanche.

Podpora Kremlu se ale nedrží jen v diplomatické rovině. Úhelným kamenem spojenectví obou zemí je vojenská spolupráce. „Hospodářské styky mezi oběma zeměmi nepostačí jako vysvětlení podpory, kterou ruští vládci Asadovi tak vytrvale poskytují,“ konstatuje bývalý diplomat Ignace Leverrier na svém blogu při webových stránkách deníku Le Monde, nazvaném Pohled na Sýrii.

Balanche jeho názor sdílí.  „Vzhledem k důležitým vojenským a strategickým vazbám Moskvy na Damašek je nemyslitelné, že by jednoho dne mohla dát zelenou k nějakému vojenskému zásahu,“ míní Balanche. Rusko tam dodává zbraně a vlastní námořní základnu v Tartúsu na syrském pobřeží.“ V roce 2010 Sýrie nakoupila od Ruska zbraně za 700 milionů dolarů, což  podle ruského Centra pro strategické a technologické analýzy (CAST) představuje sedm procent ruského zbrojního vývozu.

Rusko se může nakonec domluvit s opozicí

Navzdory těmto aktům diplomatické i logistické podpory však nemůže Rusko Bašára Asada držet u moci donekonečna. „Pokud se vnitřní situace v Sýrii pro režim zkomplikuje, mohou Rusové oslovit opozici, aby ochránili své strategické zájmy v regionu. Ty jsou pro ně důležitější než Asad,“ vysvětlil france24.com nejmenovaný diplomat, působící na Středním východě a dodal:. „Pokud západ a syrská opozice Rusům zaručí ochranu těchto zájmů – ať u jde o zásilky zbraní nebo o základnu v Tartúsu – může Moskva  nechat syrský režim padnout.“

Související:

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Rusko

Comments are closed.