2:06 am - Úterý Říjen 16, 2018

Chystá se oprava pěti úseků na dálnici D1

PRAHA – Pět úseků dálnice D1 chce začátkem července začít opravovat Ředitelství silnic a dálnic. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)  Nina Ledvinová sdělila pro RegionOnline.cz (ROL), že Ředitelství silnic a dálnic již požádalo ministerstvo dopravy o stavební povolení.  Vozovka celé dálnice přesluhuje už deset let svou životnost a stavební zásah již není možné odkládat.  

Ilustrační foto

„Na modernizaci dálnice D1  je vyčleněná částka 23,6 miliard korun. Stavební práce budou probíhat v úseku od 21. kilometru -exit Mirošovice po 182. kilometr – exit Kývalka. Celý projekt je rozdělený na jednadvacet úseků, které budou postupně  modernizované až do roku 2018,“ potvrdila pro ROL.CZ Ledvinová.

 Budou dotace z EU?

Do konce května zahájí ŘSD výběrové řízení na zhotovitele stavby.  „Projektové a přípravné práce směřují k zahájení stavebních prací v červenci, a to za předpokladu bezproblémového průběhu stavebních řízení a výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ řekla Ledvinová a zároveň ujistila, že celý projekt modernizace D1 je připravovaný tak, aby splňoval parametry projektů, spolufinancovatelných  z prostředků EU.

„Celková výše je předmětem jednání na úrovni ministerstva dopravy. Zatím nepředpokládáme, že by nám Evropská unie dotace neposkytla.  Strategický význam a technický stav této komunikace neumožňuje další odklady. Kdybychom peníze z Evropské unie nedostali, museli bychom hledat jiné finanční zdroje,“ doplnila mluvčí.

Vyjasněná není ještě nutnost protihlukové zdi

Ředitelství silnic a dálnic má v plánu ještě jednat s hygieniky. Ti totiž požadují v úseku dálnice mezi Lhotkou a Velkou Bíteší postavit 250 metrů dlouhou protihlukovou stěnu. Podle vedoucího odboru krajské hygienické stanice v Jihlavě Milana Brychty překračuje v tomto úseku hluk limity o zhruba dva decibely. Pokud budou i po jednání s ŘSD hygienici  trvat na protihlukové stěně, bude muset být vydané stavební povolení i na ni. 

Letos se ještě nestihne zúžení všech čtyř pruhů a jejich převedení do jednoho směru. Proběhnou demolice přemostění a další přípravné práce, aby začátkem příští stavební sezony mohla být doprava převedená do jednoho směru.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/Nico Kaiser

Filed in: Česko

Comments are closed.