2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Nová evropská rozpočtová unie by podle Sarkozyho měla být podepsána 1. března

FOTO: Sarkozy a Merkolová, Zdroj: MediafaxPAŘÍŽ – Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho by nová evropská rozpočtová unie měla být podepsána 1. března. V Berlíně dnes o tom jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Oba politici žádají rychlejší zahájení fungování stálého záchranného fondu eurozóny. „Chtěli bychom, aby byla jednání o unii dokončena v následujících dnech a podepsána 1. března,“ prohlásil Sarkozy.

Merklová si nepřeje, aby jakákoliv země opustila eurozónu. Efektivnosti záchranného fondu eurozóny, tedy Evropského fondu finanční stability (EFSF), může podle Merkelové pomoci zapojení Evropské centrální banky (ECB).
 Merkelová rovněž uvedla, že podporuje vytvoření daně z finančních transakcí na úrovni celé Evropské unie či eurozóny.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který má na starosti přípravu mezivládní dohody o rozpočtové kázni v eurozóně, v pondělí oznámil, že by chtěl dokončit politickou práci na nové fiskální unii v eurozóně koncem ledna. Nová fiskální smlouva bude podle něj podepsána do začátku března.

Na mezivládní dohodě se politici dohodli již v prosinci

Na vzniku paktu se evropští političtí lídři dohodli na bruselském summitu 8. a 9. prosince. Chtějí tak posílit rozpočtový dohled, zavést automatické sankce za porušování fiskálních limitů a zakomponovat do právních řádů jednotlivých států pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů. Tím by se mělo znemožnit opakování dluhových problémů, s kterými se nyní potýká řada států eurozóny.

 K vznikající mezivládní dohodě zemí eurozóny, by se mohly přidat i další nečlenské země eurozóny vyjma Británie.

Zdroj: Mediafax
Zdroj fotografie: Mediafax

Filed in: Francie

Comments are closed.