3:42 pm - Neděle Listopad 16, 4481

ROZHOVOR: Eva Pilarová ráda fotí západ slunce

PRAHA – Zpěvačka Eva Pilarová vstoupila letos už do 52. sezóny své kariéry a diář na rok 2012 se jí začíná plnit vystoupeními. Navíc se těší na jaro a fotografování. O svých zvláštních obrazech, které vystavuje nejen u nás, ale i v cizině, vyprávěla pro RegionOnline.cz (ROL.CZ). 

Evo, vaše fotoobrázky jsou známé a oblíbené. Jak jste se vůbec k fotografování dostala?

Dlouho jsem fotila jen tak sama pro sebe, jenže s příchodem techniky se mi otevřely nové možnosti. Digitální fotografie jsem začala upravovat na speciálním programu na počítači a musím říct, že jsem v tom našla uměleckou zálibu. Nedávno jsem pořádala již 38. výstavu svých „fotoobrázků“ v Úštěku. Vystavovala jsem ale i ve Vídni, v Doněcku a třikrát v Moskvě. A jedna z mých fotografií byla součástí výstavy „Múza očima múz“, která se uskutečnila v galerii v Chicagu.

Jaké motivy nejraději fotíte?

Západy slunce, třeba východ slunce mám ale jen jeden, protože jsem líná vstávat. Mám ráda různá městská zákoutí, Prahu, New York, ale i český venkov. Pokud vydrží sedět chvíli na místě náš kocour, tak s oblibou fotím i jeho.

Zdá se,  že ráda cestujete. Kde se vám nejvíce líbilo?

Sotva jsem se naučila číst, namísto pohádek jsem hltala cestopisy a cestovala jsem alespoň prstem po mapě. Lákalo mě cítit vůni moře a prožít dobrodružství v džungli. V devíti letech jsem pak odjela na Makarskou riviéru, moře jsem si sice užila, ale po džungli tam nebylo ani památky. Tu jsem viděla až o pár desítek let později ve Vietnamu. Taky jsem se toužila podívat se do New Yorku a na Hawaii. Ale na to jsem si počkala pěkně dlouho, protože jsem byla tak zvaně „nevýjezdná“ na Západ. Poznala jsem ale třeba krásnou Kubu a země, kam bych se dnes už jen tak neodvážila jet, na příklad Dagestán nebo Čečensko. Je těžké jednoznačně odpovědět kde se mi líbilo nejvíc, z měst asi v New Yorku a San Francisku, jinak určitě na havajském ostrově Maui a kanadské divočině.

Kdy jste zažila jako zpěvačka největší euforii či dojetí?

Největší euforii jsem zažila v roce 2009. Jednak, když mě spoluzakladatel Open Air festivalu Trutnov Martin Věchet před zhruba dvaceti tisíci diváky korunoval coby královnu festivalu,  a jednak, když jsem dostala od pana prezidenta Klause Státní vyznamenání. Ráda vzpomínám i na oslavu 75. narozenin Václava Havla, kde jsem mu zpívala. Tam jsem ho také viděla naposledy.

Jaké máte pracovní plány na letošní rok?

Právě běží sezóna plesů a tak jsem zpívala na plesech po celé naší republice. Klasický koncert se uskutečnil v Praze –Petrovicích, na kterém zaznělo trochu swingu, písničky pro pamětníky ze Semaforu a Rokoka a také nejvíce žádaný Montiho čardáš. Diář už se mě na první polovinu roku pomalu plní a dokonce mám už zapsané i termíny na několik vánočních koncertů na prosinec. Moc se těším na srpnové Mezinárodní jazzové dny v Dubé n Českolipsku a na srpnový Open Air festivalv Trutnově. Navíc připravuji nové album, původně sice mělo vyjít už během roku 2011, ale pak nám „bouchnul“ sponzor a práce na albu se zastavila. Tak uvidím, jaké budu mít štěstí letos.

Foto: archiv Evy Pilarové

 

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.