7:49 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Romney už není jednoznačným favoritem

CITY OF COLUMBIA – V sobotní bitvě v primárkách Republikánské strany o  pozici prezidentského kandidáta porazil Newt Gingrich v Jižní Karolíně Mitta Romneyho přesvědčivým rozdílem. Podle serveru BBC Romney po tomto výsledku ztratil svoje výlučné postavení jasného favorita  a kampaň bude ještě dlouhá a tvrdá.

Newt Gingrich

Stránky CNN uvádějí, že po sečtení 95 procent hlasů měl Gingrich 40 procent, Romney 27 procent, americký senátor Rick Santorum sedmnáct  a Ron Paul z Texasu třináct procent. Výsledek v Jižní Karolíně je považovaný za důležitý, protože od roku 1980 každý vítěz republikánských  primárek z tohoto státu získal nominaci na prezidentského kandidáta.

„Nemám tolik peněz jako má alespoň jeden z (ostatních) kandidátů, řekl Gingrich svým příznivcům ve středisku své kampaně. „Ale máme lidi, a zde, v Jižní Karolíně jsme prokázali, že lidi se správnými myšlenkami mají sílu porazit velké peníze. S vaší pomocí to okážeme i na Floridě,“ vyjádřil se Gingrich.

Příští kolo primárek se koná 31.ledna na Floridě a toto střetnutí kandidátů se považuje za důležité. Florida je lidnatý stát s rozmanitým spektrem voličů a tamní kampaň si vyžádá hodně peněz.

Sobotní výsledek (s předpokládaným Gingrichovým vítězstvím)  znamená, že v primárkách ve třech státech zatím zvítězili tři vedoucí kandidáti. Santorum v Iowě, Romney v New Hampshiru a Gingrich v Jižní Karolíně. Všichni uchazeči o nominaci do prezidentských voleb za Republikánskou stranu shodně očekávají, že další průběh primárek bude spíš vytrvaleckým závodem, než rychlým sprintem, v jaký zpočátku doufal Mitt Romney a jeho tým, konstatuje BBC.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika

Comments are closed.