2:11 am - Neděle Říjen 21, 2018

Romney je favoritem pro nadcházející primárky v New Hampshire. Huntsman dotahuje

FOTO: Mitt Romney, Zdroj: Mediafax
 Mitt Romney

DURHAM – Ve státě New Hampshire zůstává i nadále favoritem úterních republikánských primárek guvernér Massachusetts Mitt Romney. Před necelým týdnem těsně zvítězil v prvních primárkách v Iowě.  Informuje o tom v pondělí webový portál deníku USA Today.

Společný průzkum místní televizní stanice WMUR a Univerzity New Hampshire přisuzuje Romneymu pohodlných 41 procent hlasů. Na druhém místě nejspíš se zhruba 17 procenty skončí texaský kongresman Ron Paul.

Americký server si všímá vzestupu bývalého guvernéra Utahu a velvyslance v Číně Jona Huntsmana, který primárky v Iowě vynechal. Podle sondy se těší podpoře 11 procent voličů, stejně jako bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum.

Bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche podporuje v New Hampshire osm procent voličů. Pouhé jedno procento by hlasovalo pro texaského guvernéra Ricka Perryho, louisianského kongresmana Buddyho Roemera nebo členku Sněmovny reprezentantů za Minnesotu Michele Bachmannovou.

Romney, vyznáním mormon, v Iowě získal hlasy všech 28 iowských delegátů na srpnový nominační konvent republikánů. Katolíka Ricka Santoruma porazil o pouhých osm hlasů. Byl to nejtěsnější výsledek volebních shromáždění v Iowě, které se pořádají od roku 1842.

Po prvním dílu série primárek se pole republikánských kandidátů zúžilo ze sedmi na šest. Odstoupila z něj kongresmanka Bachmannová. V Iowě obsadila šestou tedy poslední příčku.

Prezidentské volby budou tradičně v listopadu

Republikány čekají v lednu mimo New Hampshire ještě dvoje primárky – 21. ledna v Jižní Karolíně a 31. ledna na Floridě. V sérii republikánských primárek se rozhodne o vyzyvateli demokrata a stávajícího prezidenta Baracka Obamy. Prezidentské volby v Americe se tradičně uskuteční den po prvním listopadovém pondělku. Letos to připadá na 6. listopadu.

Související články:
Prezidentské primárky v USA: Romney zvítězil o 8 hlasů

Zdroj: Mediafax
Zdroj fotografie: Mediafax

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.