2:54 am - Sobota Říjen 20, 2018

Rok draka slibuje v Asii růst porodnosti

SINGAPUR, TCHAJ-PEJ, HONGKONG – Děti narozené v roce draka podle čínského dvanáctiletého cyklu se prý vyznačují moudrostí a odvahou. A protože rok draka začne již v pondělí, očekává se zejména v asijských zemích výrazný nárůst porodnosti. Podle švýcarského serveru 24heures.ch to někde může působit problémy, zatímco jinde předpokládaný baby-boom očekávají s nedočkavostí.

Singapurský premiér Li Sien-lung například „vřele“ doufá že baby-boom v roce draka v jeho zemi nastane. Singapurský deník Today online připomíná, že míra porodnosti v Singapuru v uplynulém roce mírně stoupla na 1,2 procenta oproti 1,15 % v roce 2010.

Li ovšem nevěří, že jde o počátek zvratu dlouhodobého sestupného trendu. Předseda vlády v této souvislosti zdůraznil, že jednou z priorit Singapurců musí být rozšířit své rodiny. „Rozhodnutí, zda mít či nemít děti, přísluší rodinám, ale i vláda odvede svůj díl práce, s cílem ulehčit lidem úzkosti a obtíže spojené s rodičovstvím.

Rok draka se netýká jenom Číny

Podobná je situace i na Tchaj-wanu, který má jednu z nejnižších porodností na světě, ale horečné očekávání roku draka se projevuje i tam. Filipínský server Philstar.com popisuje čilý ruch na porodnických odděleních tchajwanských nemocnic, kam přicházejí desítky žen na ultrazvuk i na jiná vyšetření. Úřady očekávají baby-boom nejenom v Číně  na Tchaj-wanu, ale všude, kde se slaví nový lunární rok, včetně Japonska, Jižní Koreje, Vietnamu, Hongkongu a Macaa, píše Philstar.

Nicméně pokud jde o Hongkong, tam je postoj oficiálních míst k očekávané vlně porodnosti poněkud odlišný. Hongkong má v rámci Číny zvláštní status částečné autonomie a proto se tamní úřady snaží brzdit příliv těhotných žen z pevninské Číny, které chtějí porodit v Hongkongu a získat pro své děti příslušný rodný list, který jim do budoucna zajistí právo pobytu na území města, právo na bezplatné vzdělání a také možnost cestovat bez víza do více než stovky zemí světa.

Mnoho rodin z pevninské Číny takovou možnost narodit se na „správném místě“ pro své děti kupuje za horentní sumy. V poslední době tak v Hongkongu zavádějí nejrůznější administrativní opatření ve snaze příval dychtivých matek omezit.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie

Comments are closed.