5:57 pm - Sobota Prosinec 15, 2018

Dva řidiči autobusu v Semilech podváděli s čipovými kartami

SEMILY – Policisté objasnili případ dvou řidičů semilské autobusové firmy, kteří se pokusili o podvod. Manipulací s čipovými kartami se mohli obohatit o více než půl milionu korun a hrozí jim až pět let vězení. O případu informovala ROL.CZ mluvčí semilské policie Vlasta Suchánková.

Dva autobusáci se rozhodli, že si přivydělají při odbavování cestujících, zejména na meziměstské lince. Na smyšlená jména a rodná čísla si nakoupili asi 33 prázdných čipových karet, které slouží pro elektronickou úhradu jízdného. Karty poté podvodným způsobem nabili na vysoké finanční částky, celkem v hodnotě přes 500 tisíc korun.

„V depu použili volný odbavovací strojek, který připojili do sítě a opakovaně dobily jednotlivé karty na 19 tisíc korun. Aby se nezjistilo dobití těchto karet v systému, použitý strojek rozebrali, zničili, a vyhodili do odpadu,“ popsala podvod mluvčí semilské policie Vlasta Suchánková.

Cestující nic nevěděli

Později začali karty používat při odbavování cestujících tak, že fingovaně hradili jízdné a skutečně utržené peníze od cestujících si nechávali. Oba řidiči se střídali na jednom autobusu a stejné lince a čipové karty si mezi sebou předávali. Podařilo se jim takto odbavit stovky cestujících do té doby, než oba zadrželi kriminalisté semilské policie.

Z celkem dobité částky, která činila přes půl miliónu korun, se jim tak podařilo odčerpat kolem 120 tisíc korun. Kriminalisté čipové karty zabavili. Jeden z řidičů je měl při zadržení u sebe.

Oba muži se přiznali a byli obviněni ze spáchání podvodu. Pokud soud potvrdí jejich vinu, hrozí jim až pětileté vězení.

Zdroj fotografie: Středočeský kraj

Text: Jan Fišer

Filed in: Liberecký kraj

Comments are closed.