10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Zvykejte si na kolony! Rekonstrukce Svinovských mostů začala

OSTRAVA – Dlouhé pomalu se posouvající kolony aut na všech objízdných trasách směrem do centra Ostravy, čekání před semafory a velké množství městských i státních policistů v ulicích, to je obrázek z dnešního dopoledne, na který si budou muset Ostravané zvyknout. Začala rekonstrukce stěžejního dopravního uzlu Svinovských mostů ve směru do centra města, kterou dnes komplikovalo husté sněžení.

Policie ČR koordinovala v Ostravě dopravuKdo se připravil, neprohloupil. „Já jsem se na to důkladně připravila, a proto jsem do práce dojela v klidu a v pohodě, asi i proto, že jsem jela jinak, než ostatní. A před vyjetím jsem si ještě projela kamery, které sledují křižovatky na internetu,“ řekla RegionOnline.cz Martina Felhauferová, která bydlí v ostravském obvodu Pustkovec.

Podotkla, že vyjela až po ranní špičce, po osmé hodině a jela do centra přes Hlučín, Petřvald a Koblov. „Kvůli sněžení jsme jela pomalu a opatrně, ale za čtyřicet minut jsem byla v kanceláři v centru města,“ uvedla Felhauferová.

Kolem šesté hodiny bylo ještě vše v klidu

Podle Michala Sobka z Opavy je třeba si zvolit správně  čas. „Jel jsem asi v dobrou dobu, po šesté hodině. Odbočil jsem v Porubě na ulici 17. listopadu a pak jsem jel po dálnici. Jel jsem bez komplikací. Ale je pravda, že můj partner, se kterým jsem měl schůzku v devět hodin, přišel s půlhodinovým zpožděním,“ sdělil Sobek.

Hana Kasperková zvolila k cestě z Poruby do práce z Poruby tramvaj. „Jela jsem ráno před sedmou hodinou, přestupovala jsem na Svinovských mostech, čekala jsem asi dvě minuty, ale vše probíhalo v klidu. Všude bylo plno pracovníků dopravního podniku, kteří mimo jiné uklízeli i sníh z nástupních ostrůvků,“ popsala svou ranní jízdu Kasperková.

Důležité úseky hlídají policisté

Podle náměstka primátora města Ostravy Aleše Boháče, který má na starosti dopravu, zatím vše probíhá tak, jak se předpokládalo.

„Na křižovatkách a v důležitých úsecích, kde by mohly vzniknout nějaké komplikace, máme zhruba padesát městských policistů a pětadvacet policistů. Ale v podstatě je ve službě daleko více lidí, protože se kvůli počasí musí častěji střídat. Kromě toho jsou u zastávek hromadné dopravy další lidé, kteří pomáhají cestujícím zorientovat se v nových zastávkách,“ řekl RegionOnline.cz Boháč, který situaci sledoval už od páté hodiny ranní.

Další lidé podle něj hlídají situaci na dispečinku. „Silnice jsou i přes husté sněžení sjízdné. Silničáři byli dnes na silnicích už od půlnoci a průběžně uklízejí sníh. Problémy nám však dělají řidiči, kteří zbytečně využívají objízdné trasy také z centra směrem na Opavu. Některá rádia totiž informovala veřejnost, že Svinovské mosty jsou uzavřené celé. Není to pravda. Řidiči jedoucí do Poruby mohou využít trasu, na kterou jsou zvyklí, a to po Svinovských mostech. Tato část mostu se bude opravovat až v další etapě. Zároveň nám zbytečně komplikují dopravu na objízdných trasách,“ vysvětlil náměstek Boháč.

Komplikace: nehoda u Globusu

Situaci podle jeho slov hned ráno zkomplikovala havárie u Globusu. „Kolem sedmé hodiny ranní se vytvořily kolony na ulici 17. listopadu a naplnila se i ulice Bílovická, problém měli řidiči, kteří přijížděli z Opavy po Opavské, která byla také plná. Proto doporučujeme, aby řidiči odbočovali na objízdnou trasu už dříve, například na ulici Porubská nebo Francouzská,“ řekl Boháč a upozornil, že řidiči by měli více využívat dálnici, která je už od Klimkovic bezplatná.

Komplikace s průjezdností tohoto důležitého dopravního uzlu potrvají do jara 2013, kdy by měla skončit také oprava druhé poloviny Svinovských mostů. Město Ostrava si od rekonstrukce slibuje, že na tomto místě vznikne dopravní terminál, který zvýší pohodlí cestujících a zpříjemní pohyb mezi zastávkami městské hromadné dopravy a železniční stanicí Ostrava-Svinov.

Foto: Anna Vidiševská

Filed in: Ostrava

Comments are closed.