10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Lotyši nechtějí ruštinu jako druhý oficiální jazyk

RIGA – V referendu pořádaném v sobotu Lotyši s drtivou většinou odmítli uznat ruštinu jako druhý oficiální jazyk. Proti ruštině se vyjádřilo 78 procent voličů. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Riga, staré město

Lotyši podle očekávání odmítli uznat ruštinu jako druhý oficiální jazyk. Pro ruštinu hlasovalo pouze 21,5 procent voličů. Referenda, které loni iniciovala ruská menšina, se zúčastnilo sedmdesát procent voličů. Ve dvoumilionovém lotyšském národě ruská menšina tvoří zhruba jednu třetinu všech obyvatel. „Dnešní referendum je hlasováním o základech lotyšského státu,“ uvedl premiér země Valdis Dombrovskis.

Problém národní identity

Pobaltská země byla až do roku 1991 součásti SSSR a jazyková otázka je zde ožehavou tématikou. „Referendum je otázkou národní identity,“ řekl politolog Ivars Ijabs.

Lotyško v posledních dvaceti letech schválilo řadu zákonů, které měly snížit ruský vliv a posílit postavení lotyšského jazyka a kultury. Ruští imigranti, kteří po vyhlášení nezávislosti zůstali na území Lotyšska, byli nuceni zažádat o statní příslušenství a složit obtížný jazykový test. Je možné, že právě proběhlé referendu zhorší napjaté vztahy mezi  Lotyši a ruskou menšinou.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Související články:

http://www.regiononline.cz/2012/02/18/lotysi-rozhoduji-o-rustine/

Filed in: Evropa, Lotyšsko

Comments are closed.