2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Dohoda o řeckém dluhu se opět odkládá

ATÉNY – Šéf týmu vyjednavačů, zastupujících soukromé věřitele Řecka, odcestoval v sobotu z Atén, aniž by dosáhl konečné dohody o odepsání části řeckých dluhů. Server BBC dnes uvedl, že Institut mezinárodních financí (IIF), který věřitele zastupuje, oznámil, že technický tým zůstává na místě a bude pracovat na detailech. Další jednání se povedou po telefonu.IIF popřel, že by jeho ředitel Charles Dallara se svým poradcem Jeanem Lemierrem odcestoval nečekaně. Podle oficiálního vyjádření měli oba „dlouho dopředu sjednané osobní schůzky“.

Řecko doufalo, že se podaří dosáhnout dohody během víkendu, což se zřejmě nestane, protože ministři financí eurozóny se sejdou až v pondělí. Bez dohody nemá řecká vláda naději získat další částku ze záchranných fondů Evropské unie  Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši 130 miliard eur, kterou nutně potřebuje k uhrazení splátek, jejichž lhůta vyprší za dva měsíce.

Evropští představitelé se loni dohodli na tom, že soukromí věřitelé dobrovolně odepíšou polovinu svých půjček Řecku, jenže věřitelé ještě stále potřebují znát dohodu o konkrétních podmínkách takového kroku.

Proti krachu jsou pojištění

Atény s IIF v uplynulém týdnu projednávaly nejenom rozsah odepsané části dluhu, ale také výši úroků pro obnovení zbývající části půjček, které je třeba znovu projednat a převést do nových dluhopisů. Podle některých zpráv dohodu blokuje několik hedge fondů, které se buď snaží snížit výši odepsaných částí dluhu anebo chtějí, aby jednání skončilo krachem, proti němuž jsou pojištěné.

Analytici ovšem varují, že i když se podaří dosáhnout dohody, není žádná záruka, že ji všichni držitelé dluhopisů podepíšou. Bez peněz z fondů EU a MMF může Řecko skončit v platební neschopnosti, což by  podle některých analytiků donutilo Řeky opustit eurozónu.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Řecko

Comments are closed.