2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Na záchranu Řecka bude potřeba víc než 130 miliard eur

DAVOS – Záchrana Řecka si zřejmě vyžádá ještě více peněz z veřejných prostředků, a to i když soukromí věřitelé přistoupí na odepsání poloviny řeckých dluhů. Ve švýcarském Davosu to dnes agentuře Reuters sdělil eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.

Podle jeho slov i v případě, že se Řecku podaří dosáhnout dohody se soukromými investory o odpisu 50 procent dluhů, vlády zemí eurozóny a evropské instituce budou muset dorovnat  určitý rozdíl, aby bylo možné do roku 2020 snížit řecký dluh na 120 procent hrubého domácího produktu. Je to poprvé, kdy někdo z vysokých představitelů Evropské unie připustil, že na záchranu Řecka bude potřeba víc než plánovaných 130 miliard eur.

Aktualizace ukáže, kolik schází

Rehn řekl, že podle jeho očekávání Řecko v nejbližších dnech patrně dosáhne potřebné dohody s investory ze soukromého sektoru. „Čekám, že dohoda bude uzavřená brzy, nejlépe ještě v lednu,“ doufá eurokomisař.

Jakmile se tak stane, EU a Mezinárodní měnový fond aktualizují své rozbory udržitelnosti řeckého dluhu, aby zkontrolovaly i s ohledem na zhoršující se hospodářské vyhlídky země a na její fiskální výkonnost, kolik schází pro dosažení stanoveného cíle pro rok 2020.

„Připravujeme balíček, který Řecku otevře cestu k udržitelnému řešení, a tento balíček, vytvořený na základě revidované analýzy udržitelnosti, bude nejspíš vyžadovat jisté navýšení prostředků z veřejných zdrojů, ale nebude to nijak dramatické,“ zdůraznil Olli Rehn.

Jak přispěje Evropská centrální banka?

Na otázku, zda by se i Evropská centrální banka (ECB) měla vzdát části svých zisků a podílet se na odpisu části řeckých dluhů, které skoupila se slevou na sekundárním trhu, Rehn odmítl hovořit jménem ECB. Nechtěl ani blíže specifikovat, jak velký rozdíl bude třeba z evropských veřejných peněz dorovnat.

Ministři financí zemí eurozóny v pondělí odmítli nabídku soukromých věřitelů, protože nesouhlasili s výší úroků u nových dluhopisů, jejíž uplatnění by umožnilo snížit dluh těsně pod hranici 130 procent HDP. Vysocí představitelé EU však mají za to, že soukromí věřitelé nakonec přijmou nové dluhopisy za nižší úrok. I potom ale vychází odhad výše dluhu v roce 2020 na 125 až 127 procent řeckého hrubého domácího produktu. To by znamenalo, že k dosažení cílové úrovně 120 procent bude chybět cca 12 až 15 miliard eur, a tolik by zhruba činil  profit ECB, pokud by řecké dluhopisy, které koupila se slevou, dokázala prodat za jejich nominální cenu, vysvětlil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z EU.   

Související:

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Řecko

Comments are closed.