1:16 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Řecká vláda schválila další úspory

ATÉNY – Kabinet řeckého premiéra Likase Papademose na sobotním zasedání schválil dodatečná opatření, která mají v rozpočtu uspořit dalších 325 milionů eur. Jde o další z podmínek, na něž je vázán příslib mezinárodní půjčky Aténám v celkové výši 130 miliard eur, bez níž by Řecko v březnu nejspíš upadlo do neřízeného bankrotu.

Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker

Podle serveru BBC schvalování ve vládě bylo spíše jen formalitou, protože na podrobnostech ohledně zmíněných opatřeních se již řecká strana dohodla minulý týden se svými partnery z eurozóny.

O tom, zda se nakonec podaří gigantický řecký státní dluh stlačit do zvládnutelných rozměrů, však i nadále přetrvávají pochybnosti což by nakonec mohlo záchranu Řecka zmařit. Někteří představitelé eurozóny varují, že šance Řecka získat záchranný stotřicetimiliardový balík jen o málo přesahují padesát procent.

Podle blíže neurčeného vládního zdroje se ministři také dohodli ve dnech 8. až 11. března provést výměnu státních dluhopisů pro soukromé věřitele. Tato výměna, doprovázející udělení záchranné půjčky od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, znamená, že soukromí věřitelé odepíší sedmdesát procent řeckých dluhů.

Po dlouhých měsících často velmi ostře vedených jednáních Řekové přece jen s nadějí očekávají pondělní schůzku ministrů financí eurozóny v Bruselu, která by měla potvrdit udělení půjčky, bez nichž by Řecko nebylo schopno uhradit velké dlužné částky splatné 20. března.

Jean-Claude Juncker, který bude bruselské schůzce takzvané Eurogroup předsedat, však upozorňuje, že i nadále je třeba vykonat spoustu práce, než se podaří ochromující řecký dluh vrátit zpátky do správných kolejí.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons  

Filed in: Evropa, Řecko

Comments are closed.